web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Kentinizde Bir Gün Turist Olun

ANKARA Kulübü Derneği, Ankara’daki gelişmelere katkısı olacak açık oturumlardan birine daha “Marka Kent Olma Yolunda Ankara” adıyla ev sahipliği yaptı.

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar’ın yönettiği oturum Ankara Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar ve Kulüp Başkanı Dr. Metin Özarslan tarafından açıldı. Bizimle beraber Ankara Rehberler Derneği, Ankara Gezginler Grubu Başkanı ve TÜRSAB temsilcisi tarafından sunulan bildiriler ilgi ile izlendi. Valimizin Başkanı olduğu Ankara Kalkınma Ajansı Temsilcisinin toplantı sırasında açıkladığı turizm programları gücümüzü artıracak destekleri içeriyor.

Size kenti dolaştırır

Zamanın hızına yetişemediğimiz şekilde aktığı günümüzde Kültür ekonomileri sürdürülebilir turizmin temeli olmaya devam ediyor.Çağdaş turizm kentlerinin gelişimi için önem taşıyor, özen bekliyor ve her türlü desteği de hak ediyor. Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği ve TÜROFED olarak kenti yaşayanlara ve ziyaretçilerine tanıştıran kimlik şeklinde tanımlanan kentsel kültürü, öncelikle turizm anlamında yeniden oluşturmaya çalışıyoruz. Kültür Ekonomisi ve Ankara konulu tebliğimizin bazı bölümlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Augutos Tapınağı-Hacı Bayram birlikteliğinin inanç turizmi boyutundaki yerinden başlarsak. Öncelikle felsefi temelinin tartışılacağı bir Hacıbayrak Merkezi ve Kültür Enstitüsü oluşturulması yararlı olacaktır. Aynı şekilde 770’nci doğum yılını kutladığımız Yunus Emre’nin yaşadığı Nallıhan’da da benzeri bir oluşum kültür ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Dünya kentlerinde iki ulaşım merkezi vardır. Birincisi sizi kente ulaştırır; diğeri kenti dolaştırır. Adı ”Gezi Otobüsleri Terminali (Merkezi)” olan bu mahalde seyahat acenteleri ve tur rehberleri hazır beklerler. Avrupa Kentlerinde çok rastladığımız bu merkez, kamu ulaşımının turizm amaçlı düşünülmediği Ankara’da, daha da önem kazanıyor. Gündemde olduğu için, günde 5 bin kişiye 400 otobüsle 50’den fazla seçeneğin sunulduğu Şanghay’daki merkezi örnek vermek istiyorum. Bizde de benzeri merkezler oluştuğunda İl Müdürlüğümüzün önerdiği 44 müzeye ulaşımı sağlayacak imkanlar ve müzeler arasında yürüyerek gezilebilecek güzergahlar oluşacaktır.

Kale kitabın kabı gibi

Bir ikinci oluşum da Eski Kent (Ana Yerleşim) Merkezidir. Bu, Ankara’da giderek önem kazanan Kale çevresidir. Burası mutlaka görülmesi gereken, yani bir kitabın kabı gibi olan yerdir. Sonra devamını dilediğiniz gibi okursunuz. Demokrasi ve cumhuriyetin temelini oluşturan TBMM Binaları ve Meclis oturumlarının dünyada olduğu gibi gezilebilir; izlenebilir olması özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız açısından önemlidir. Müze Kartlarını büyüklere değil çocuklarımıza dağıtalım onlar bu kültürü büyüklerine ve kendilerinden sonra gelenlere aktarsınlar.

Dünyada kentlerin en önemli gezgin potansiyeli orada yaşayanlardır. Dünya kentlerinin turizm gelişim planlarını yaparken esas aldıkları ilke ve kapasite de budur. Kenti kentliyle bölüşebildiğiniz sürece artı potansiyelini kendisi sağlayacaktır. Onun için diyorum ki “Kentinizde bir gün Turist olun.” Ankara Büyükelçiliklerin bulunduğu ve 39 kardeş kente sahip bir başkent. Bunlarla iki yılda bir etkinlik yapılsa her yıl haftalar dolmuş olur.Hürriyet

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 2.Başkanı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

Okunma Sayısı: 3689
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker