web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Allagau Orient Rally

Sizlere bu hafta, uluslararası sosyal sorumluluk projelerinden birisi olan Allagau Orient Rally etkinliğinden bahsetmek istiyorum. Avrupa Birliği’nin desteği ile bu yıl 7.si düzenlenecek olan bu etkinlik; 28 Nisan 2012tarihinde Almanya’nın güney bölgesinden başlayacak,14 Mayıs 2012 tarihinde Azerbaycan’ın Bakü kentinde son bulacak ve bu organizasyona, Türkiye’nin 9 bin km yapan ” İLK TÜRK KADIN RALLİCİSİ” olan turizmci Songül ATAKLI katılacak.

Proje genel hatlarıyla incelendiğinde; Allgau Orient Rally’nin Dünya Gıda Programı nezdinde Birleşmiş Milletler tarafından desteklendiği, ralli bitiminde tüm araçların Birleşmiş Milletlere bağlı hayır kurumlarına bağışlanacağı,ralliye 20 ülkeden toplam 111 takım; 355 araç ve 666 yabancı katılımcının iştirak edeceği, her bir aracın yanında getirmiş olduğu enstrümanların ülkemizde aşağıda belirtilen Pit-Stoplarda misafir eden illerimizin okullarına bağışlanacağı, organizasyonun oldtimer ve Youngtimer araçların katılabildiği dünyanın son otomobil, macera ve dostluk rallisi olduğu, halklar arası iletişimin ve kültürler arası paylaşımın sağlanmasını hedefleyen bu organizasyonun birçok hayır ve yardım projesinin gerçekleşmesine de öncülük edeceği görülüyor.

Yarışın en uzun parkurunun Türkiye olması sebebiyle organizasyonun ülkemiz turizmine ve tanıtımına çok fazla katkıda bulunacağı ve yukarıda belirtilen şehirlerin de uluslar arası arenada ses getireceğini düşünmekteyim.

Etkinliğin İstanbul etabında; 02 Mayıs Çarşamba günü ve gecesi araçlar 50. Yıl Teşekkür Anıtı’nın hazırlanması için yanlarında getirdikleri endüstriyel parçaları Sirkeci Tren Garı’na bırakacaklar ve Tarihi Galata Köprüsü’ne araçların sergilenmesi için park edecekler. 03 Mayıs Perşembe akşamı ise Köprüde bir Hoşgeldiniz partisi ile karşılanacaklar ve 04-05 Mayıs tarihlerinde ise halkında katılımı ile Ralli Partiler düzenlenecek.

05-06 Mayıs Çorum etabında; yarışmacılar Kültür Parkı’nda konaklayacak olup, araçlar Boğazkale’ye vardığında burada halkında katıldığı bir etkinlik düzenlenecek.

06-07 Mayıs Samsun’da; konaklamalar Cumhuriyet Meydanı’nda olacak, yine dostluk ve barışın simgesi olarak takımlar yanlarında getirdikleri bayrak ve formları imzalayarak halkla karşılıklı hediye alışverişinde bulunulacak.

07-08 Mayıs Trabzon’da; katılımcılar önce limanda balık tutacak ve sonrasında belirlenen restoranda bu balıklar pişirilerek yarışmacılara not verilecek. Konaklamalar Trabzon Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olup, yine Trabzonluların katılımı ile partiler düzenlenecek.

Etkinliğin son noktası olan Kars etabında; Ağrı Dağı ziyaret edilecek, Kars merkezde konaklamalar gerçekleşecek. Asıl önemli konu ise 09 Mayıs Çarşamba sabahı Kars Karahan Köyü’ne hareket edilecek, burada anaokulu ve sağlık ocağı yapımı başlatılacaktır. Nuh’un Gemisi maketi de Kars Çayına bırakılacak olup, güzergâh Ardahan ili Çıldır Gölü olacak. Burada ki ziyaretlerde tamamlandıktan sonra Gürcistan Batum’a hareket edilecek.

Yukarıda belirttiğim gibi proje ülkemiz tanıtımı açısından çok güzel bir fırsat olup, bugüne dek hiçbir tanıtım ve turizm platformunda adı geçmeyen illerimizi de destekler niteliktedir.

Ralliye katılan arabaların tekerleri dostluk, sevgi ve hoşgörü için dönerken ülke turizmimizin kazanması dileğiyle…

 

Seçim AYDIN

Okunma Sayısı: 3342
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker