web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
‘Las Ankara’s Olmak Mümkün Mü?

Bu hafta NABSHOW Radyo, Televizyon ve Uydu Teknolojileri Fuarı nedeniyle Las Vegas’tayız. 2011’de 39 milyon kişinin ziyaret ettiği Las Vegas, aynı zamanda yılda 60’a yakın fuarın yapıldığı bir fuarlar kenti olma özelliğini taşıyor. Strip adında 7 kilometre uzunluğunda üzerinde dünya harikalarının bulunduğu konsept oteller, casinolar, çeşitli yeme, içme, eğlence yerleri ve alış veriş için tüm dünya markalarının da (elbette Türk markalarının da) bulunduğu bir bulvarı var.  Strip Bulvarı üzerinde bulunan tüm otellerin bulvara bakan cephelerinde her gece su, ateş ve dans gösterileri yapılıyor. Otellerde 24 saat şans oyunları oynandığı gibi ünlü sanatçıların, sihirbazların ve gösteri gruplarının eğlenceleri de her gece devam ediyor.

Hd Ve 3d’nin Dayanılmaz Ağırlığı

NABSHOW Fuarı’nda bu yıl radyo tv ve sinema sektöründe kullanılan son sistem cihazlar, kameralar, stüdyo ekipmanlarının ve program yazılımlarını sergileyen firmalar teknoloji yarışı içerisindeydiler. Özellikle HD teknolojisiyle, 3D teknolojisindeki son gelişmeler ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Las Vegas’tan, görülmeye değer dünya harikaları listesinde bulunan Grand Kanyon ziyaretimiz sabah 06.00’da otelden alınmamızla başladı. Grand kanyona ulaşım 4 saatlik bir yolculukla tamamlandı.  Yorucu, ama yaşandığına değen bir gezi oldu.

Medyanın En Büyük Zirvelerinden

Los Angelas’a THY’nin emsal kabul etmeyen konuk severliği ile 12 saatlik bir uçuşla ulaştık. Ziyaretimizin konusu olan Las Vegas NABSHOW Fuarı 80 yıllık bir geçmişe sahip; her yıl 85 binden fazla medya uzmanının bir araya gelmesini sağlıyor. 74 dönümlük alanda bin 550’den fazla firmanın standı bulunuyor. Teknolojik üstünlüğü yanında sanat ve toplumsal medya konusunu da bünyesinde bulundurmasıyla ayrı bir özellik taşıyor.

Türkiye ile ABD arasında hızla ilerleyen gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’de bulunan bin 200 Amerikan şirketi arasında 10’dan fazlası medya alanında faaliyet gösteriyor.

İyi Kullanılırsa Ankara Da Olur

Geçen ay Ankara Ticaret Odası’nda yapılan toplantıda da üzerinde durulduğu gibi, Ankara bu alanda yabancı şirketlere sunulacak özel imkanlara sahip… İyi kullanılırsa Ankara’nın bir yabancı sermaye merkezi olabileceğini bu fuarda gördük.  Las Vegas, İspanyolca’da ‘kırlar, çayırlar’ anlamına geliyor. Uzun zaman önce burada bulunan yeşil vadi, İspanyolların dinlendiği ve sert çöl iklimine kıyasla daha verimli buldukları bir alanmış. Ankara için haksız biçimde yapılan, ‘gri bozkır kenti’ yakıştırması geliyor aklımıza. Teşbihte hata olmaz, ‘Las Ankara’s’… Neden olmasın?
Uluslararası bir basın kartı; (FIJET) sahibi bir medya mensubu olarak teknoloji, içerik ve aktarım özelliği olarak edindiğim önemli yenilik ve izlenimleri paylaşmaya devam edeceğim.
Bu arada ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’ne (İhsan Müderrisoğlu’na) bu örnek düzenleme nedeniyle teşekkür ederken, Türkiye’nin Turizm ve Ticaret Müşavirliklerini de de ayrı tip düzenlemelere davet etmek istiyorum.

 

Haydi Bu Sefer De Turizm İçin Sanat

Burada (Las Vegas’ta) güne Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’in Turizm Haftası nedeniyle gönderdiği özel teşekkür mesajının verdiği mutlulukla başladık. Ankara ve Ankara’nın turizm değerlerinin ön plana taşınmasındaki öncülüğü nedeniyle biz de kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bu yıldan itibaren Turizm Haftaları, Dünya Sanat Günü ile birlikte kutlanmaya başlayacak. Sanatı turizmle birleştirmekte en şanslı kentlerden biri olduğunu düşündüğüm Ankara için yeni bir imkan daha Sahne Sanatları, Galerileri ve Mustafa Ayaz Sanat Müzesi ile değerlendirilmeyi bekliyor. Ayrıca gelecek yıllar için Ankara’da bazı yerlere “Dünya Sanat Günü Kutlama Alanı” Plaketi verilmesini bir ön hazırlık olarak önermek istiyorum. ATİD olarak da bu potansiyeli bünyemizde temsil edecek tüm kültür ve sanat kuruluşlarını bir araya toplamaya yönelik çabaların içinde olacağız.

 

SEÇIM AYDIN

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı,

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 2919
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker