web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Misafir anne projesi uluslararası olsun

TÜM okurlarımızın bayramının mutlu geçtiğini düşünüyorum.Bayramlarımızı, geleneklerimizi ihmal etmeden turizm ağırlıklı kutlamanın çözümlerini de oluşturan bir toplum olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk.

Gelecek bayramları özellikle trafik kazalarının olumsuzluklarından daha az etkilenmiş olarak yaşamayı diliyorum.

Yaşamımız gibi tatilimizin ve yolculuklarımızın süresi kadar kalitesini de yükseltmek bizim elimizde.

Bu yazımda öncelik vermek istediğim konu bayramın güzel günlerinde okuduğum bir haberden kaynaklanıyordu. Sağlık Bakanlığımızın Misafir Anne Projesini okuduğumda köylerine mutlu ve sağlıklı şekilde dönen annelerin sevincini sizlerle de paylaşmak istedim. Sağlık Bakanlığımızın bu projesini yakın zamanların tüm ülkede uygulanması gereken yüzyılın anne ve çocuk sağlığı projesi olarak değerlendiriyorum.

Proje kısaca, doğumuna bir ay kalan annelerin köylerden merkezlere ulaştırılması; bu süre içerisinde otellerde ve kamu kuruluşlarının misafirhanelerinde ağırlanması ve doğum sonrası evlerine dönmelerini içeriyor. Habere göre bir yıl içersinde bu imkandan yararlanan anne sayısı 12 bin 500 civarında.

Yenilikçi uygulama

Sağlık turizminde yeni bir boyuta ulaşmanın işareti olarak gördüğümüz Misafir Anne Projesi’ne benzer yenilikçi uygulamaların çevre ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi Türkiye’ye büyük kazanımlar getirecek; konaklama ve turizm sektörüne de doğrudan katkı sağlayacaktır.

Cumhuriyetimizin kuruluşu ile birlikte sağlık hizmetlerinin değerli hekimlerimizin yetiştiği Ankara’daki Tıp Fakülteleri, Gülhane Tıp Fakültesi, Yüksek İhtisas Hastanesi ve özelliğini hala koruyan Ankara Numune Hastanesi ile Anadolu’ya yayılmaya başladığını görüyoruz. Askerliğini sağlık sınıfında yapanların köylerinde “doktor” olarak çağrıldığı dönemlerden yurdun her tarafında Tıp Fakülteleri, Devlet Hastaneleri ve Sağlık Meslek Okulları ile başlayan bir hamlenin özel sağlık kurumlarının katkıları ile uluslar arası bir değer kazandığını memnuniyetle izliyoruz.

Sağlıklı dönen kazanım

Bu arada kentlerimizin sağlık turizmi açısından planlanmasında yeni bir yapılanmaya ihtiyaç bulunduğunu düşünüyorum. Araç ve yaya trafiğinin çevreye daha uyumlu ve huzurlu hale getirilmesi yanında hasta yakınları ve hastane dönemi sonrasında bir süre daha kalmak zorunda olanlar için de konaklama ve ulaşım imkanlarının yeniden düzenlenmesi gerekecektir. TÜROFED olarak tedavi ve iyileştirme (rehabilitasyon) aşamalarında sağlık kurumları ile otel işbirliğini esas alan projelerin özel olarak desteklenmesini öneriyoruz.

Turist sağlığından sağlık turizmine ulaşan süreçte sağlanan başarının sürekli olabilmesinin yolu Misafir Anne Projesi gibi örneklerin geliştirilmesinden geçiyor. Hastaları tedavi etmek bir başarı ve ülkesine sağlıkla, mutlulukla dönen her kişi sağlık turizmi açısından bizim için bir kazanım. Gelecek için daha sağlam temeller atmak dünyanın hedefi olan sağlıklı toplum, koruyucu tıp ve sağlık eğitimi konularını ihmal etmeden yapılabilecekleri de bu alana dahil etmekle mümkün olabilecektir.Hürriyet

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3854
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker