web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Turizm Sektöründeki Değişim ve Stratejiler

Turizm sektöründeki rekabet stratejileri, başka sektörlerdeki stratejiler ile benzer yapılanmaya zorunlu oldu. Bu stratejiler başka sektörlerdeki hizmetsel değişikliği de etken oldu.

Turizm sektörünün yapısı hizmet sektörlerinin birçok alandaki alt yapısı ile paralel hale geldi.

Turizm sektörünün bu önemli özelliği sektörler arası rekabet stratejilerinde önemli değişikliklere de neden olmuştur.

Turizm sektöründe ki yeni rekabet stratejilerinde teknoloji öne çıkarak sektöre farklı yön vermiştir. İnternet ile otel rezervasyonu yapanların büyük ölçekli işletmelere talep yoğunluğu çok dikkat çekmektedir.

Ulusal ve Uluslararası pazarlarda değişen rekabet stratejileri ise, turizmin ileri gelen ülkelerini rekabete ve büyük bir yarışa sürüklemiştir.

Rekabette olan ülkelerde görülen önemli bir değişim, ülkelerin önemli güçlerini sürdürebilir hale getirerek, bu güçlerini yarışta avantaja dönüştürüp çok ciddi yol alıp ilerlediği görülmüştür.

Bu yarışta özelliklerini ve güçlerini sürdürebilir hale getiremeyen ülkeler ise pazar rekabetinden çekilmek zorun kalarak sektörde ciddi olarak gerilemiştir. Turizm sektörünü Ekonomik yönde ve coğrafi yönde dikkate alırsak, turizm sektörünün dünyanın en büyük sektörü olduğunu hiç tereddütsüz söyleyebiliriz.

Turizm sektörü dünyada küresel birçok soruna çözüm ve çare olarak görülmektedir. Turizm sektörünün ekonomik gücü gelecekte özellikle çevresel faktörlerin korunmasında önemli bir rol oynayacak ve yer oluşturacaktır.

İnsanların yaşam kaliteleri gelecekte önem arz edecek olup, beraberinde önemli sonuçlar ortaya çıkartarak, çevresel faktörlerin korunması turizm sektöründe ki büyümeye yön verecektir.

Turizm ve turistik faaliyetleri gerçekleştirenler, turistik değerleri doğayı ve çevreyi yıpratmadan özenli bir şekilde faaliyetleri gerçekleştirme sorumluluğunda olacaklardır zorunlu olarak.

Çevresel, kültürel, tarihsel yapılara zarar verilmeden en ekonomik açıdan değerlendirilerek katı turizm anlayışından vazgeçilip, daha yumuşak turizm anlayışı içinde olunma mecburiyeti doğacaktır.

Turizm sektörünü yerel toplumların hatta tüm ülke insanlarının sosyo-kültürel geçim kaynakları haline dönüştürme yoluna gidilerek, sosyo-kültürel, ekonomik çevreci dengelerde tutulacaktır.

Güçlü bir turizm sektörü çevresel korunma, eşsiz özellikteki yerlerin korunması ile biyolojik çeşitliliği sürdürebilir hale getirilerek ve buna yönelik pazarlama stratejileri oluşturularak oluşabilir ancak.

 

Recep Arısoy Turizm Yazarı

 

 

Okunma Sayısı: 4144
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker