web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Mamak’ta 83 Yıllık Merkez

Ankara, Başkent olarak yaşadığı oluşum döneminde her biri şimdi birer kültür mirası olan yapılarıyla da önem taşımaktadır.Bunlardan biri de 1984 yılından sonra bir dönem Mamak Belediyesi olarak kullanılan Devlet Konservatuarı binasıdır.1929 yılında Ankara’da Kız Lisesi, Gazi lisesi, Ticaret Lisesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi olarak tanıdığımız 20 den fazla binanın da mimarı olan Avusturyalı Ernst Arnold EGLI’nin eseri olan bina,Belediye’nin yeni yerine taşınmasından sonra da Mamak Kültür Merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.


Mamak Belediyesi, yeni hizmet binası ile birlikte,ilçe sınırları içerisinde modern bir Kültür Merkezi’nin yapılmasını sağladı.Projede nikah salonu ve kongre merkezi ile 2 bin metrekare bir iş merkezi de yer alıyor.Konservatuar Binasının özellikleri ile korunmasına katkıda bulunan düşüncenin sahibi olan eski Belediye Başkanlarına teşekkürlerimizi iletiyor;burada geleceğe yönelik projeler geliştirilmesi için de Mamak Belediye Başkanı Sayın Mesut AKGÜL’ün de katkısını esirgemeyeceğine kesin gözüyle bakıyorum.


Bir kısmı Goethe Institut tarafından haritalara dökülerek tespit edilen,Ankara’ya değer katan yapıların tüm ülkede yaratıcı kültür ekonomilerinin gelişimi için örnek bir teşebbüs olacağına inanıyorum.Bu bağlamda, Konservatuar binasının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilmesi,Mamak halkı ve Belediyesi’nin Ankara’nın Kültür değerlerine önemli bir armağanı olacak.


Sanat eğitimine katkı


Şimdilerde çeşitli kişiler tarafından amacına çok da uygun olmayan şekilde kullanılan bahçesinin de,orada üretilen ilk Türk Bestelerinin, sahne sanatçılarımızın ve Türkiye’de sanat eğitimine katkıda bulunan eğiticilerin anılarıyla dolu bir ortama dönüşmesi de mümkün olacaktır.Bakanlığa tahsis işlemlerinin 2012 yılında,söz gelimi “Müzeler Haftası” sırasında, tamamlanması halinde, tarihi Konservatuar binasında 2013 yılında, Kültür ve sanat yaşantımızın tüm aşamalarını görebileceğimiz imkanlar oluşabilecektir.


2013 yılı,Türk turizm tarihinde önemli ve anlamlı kutlamalara neden olacak bir potansiyel taşıyor.Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın kuruluşunun ellinci yılı; aynı zamanda UNESCO tarafından da Piri Reis yılı olarak ilan edildi.Turizm tarihimizdeki bir başka önemi de, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun kuruluşunun doksanıncı yılı olması.Türkiye turizm tarihinin başlangıcı olarak kabul edilen İstanbul Sergisinin de 150’nci yılı.


Cesaret verdi


Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY’ın kültürel değerlerin korunmasına gösterdiği özen,ITB Berlin turizm fuarı sırasında tur operatörlerini, Anadolu’da daha çok kültürel tur düzenlemeye davet etmesi,bu konudaki önerilerimiz için bize güç ve cesaret verdi. Ankara’nın kültürel mirasına yapılacak bu katkı,öncü bir işbirliği sergilemesi yanında; Mamak halkı için de bir gurur vesilesi olacaktır.


Bu arada Ankara’daki seyahat acentelerimizden Tempo Tur’un, müzelerimize özel turlar düzenlediğini siz okurlarımıza duyurmak isterim. 49 müzenin bulunduğu kentimizde, özellikle az bilinen müzeler (Vakıf Eserleri Müzesi,Mustafa Ayaz Resim ve Plastik Sanatlar Müzesi gibi) için güzel bir fırsat,güzel bir dostluk ortamı.


Ankara’daki benzeri etkinlikler için,çeşitli kaynaklardan alınan bilgilerle kapsamlı olarak hazırlanan ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneğinin (ATİD) internet sitesinde yer alan     “Ankara’da Bu Haftanın Etkinlikleri Bültenini” (www.atid.org.tr/ankarada BuHafta.html) tavsiye ediyorum.


Seçim AYDIN

 

Okunma Sayısı: 3273
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker