web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
30 km’de 4 milyon Seyahat

Günümüzde bilgi, toplum için üretilen ve onun kullanımına anında sunulabilen bir nitelik kazandı. Bu nedenle bir yazımda Meteorolojik bilgilerin turizm ürünü haline getirilmesi ve anlık kullanıma açılmasını önermiştim. Bizim için çalışan kurumların yaşantımızı kolaylaştıracak bilgileri, yine günümüzde dünya ile eşit düzeye gelen iletişim alt yapımızdan yararlanarak, bize ulaştırmalarını önermek istiyorum.


Bu hafta da ulaşımla ilgili bilgilerin günlük yaşantımızı ve gezi amaçlı seyahatlerimizi kolaylaştıracak ürünler haline getirilmesini ve kullanımımıza açılmasını önereceğim. Söz gelimi, kentlerimizdeki trafik yoğunluğunun anlık gelişmelerinin bu sisteme dahil edilmesi üzerinde durmak istiyorum. Engelsiz trafik söylemlerinin sadece belli fiziksel rahatsızlığı olanları ilgilendirmediği, hepimiz için gerekli olduğu bir gerçek. AB’nin 1988 yılında yürürlüğe koyduğu“Avrupa Yaya Hakları Bildirgesi” nin gereğini yerine getirmeye başlamak bile, Müzakere Sürecinde artı kazanım sağlayacak bir gelişme olacaktır.


Kent değerini artırır


Kentlerimizdeki trafik bilgilerinin iyi yönlendirilmesi durumunda, ulaşımın akışkanlığında bir rahatlık sağlanacağı kesin. Taksi sürücülerinin bir birlerini uyararak sağladıkları bu yöntemin yol boyu bilgi levhaları, radyo anonsları ve trafik yoğunluğu haritaları ile duyurulması mümkün. Hatta akışı etkileyen anlık gösteri, kaza, buzlanma gibi bilgilerle desteklenen bir bilgi sistemi, kentin değerini artıracaktır.


Ankara’nın bu anlamda öncü olmasını değerli Vali ve Belediye Başkanımızın bu konudaki duyarlılıkları ve hizmet üretme anlayışlarına güvenerek önerebileceğimi düşünüyorum. Kent içi ulaşımı bir bütün olarak görebilen, araçlardan başlayarak günlük kullanımda fark edilecek yenilikler yapabilen bir kent, bir Başkent olabilir Ankara.
Bilgi akış sistemi


HAZİRAN ayında yapacağımız ve ATİD olarak da çalışmalarda yoğun olarak yer aldığımız Ankara Alış-Veriş günleri öncesinde hazırlanıp, o günlerde konuklarımızın yararlanmasına sunulacak Ulaşım Bilgi Akış sistemi, etkinliğimize mutlaka artı bir değer katacaktır.


Ankara günümüzde 30 Km. yarıçaplı bir bölgede günlük 4 milyon kişinin seyahat ettiği bir kentimiz. Buna Başkent olması nedeniyle, gelişen resmi trafiği ve genelde uçakla gelenlerin oluşturduğu iş görüşmelerini de eklememiz gerekiyor. Kentin bir yere ulaşım için çift olarak kullanılan yolları, özellikle yabancı konuklarımızın ulaşmak istediği adrese giderken, taksi Kızılay’dan iki kere geçti gibi ince takılmalarına neden oluyor.


Ayrıca otobüsler için de Metro ve Ankaray bağlantılı yeni bir düzenleme yapılması, Ankara’nın Kızılay’da kesişen ana hatlarındaki akışını rahatlatacaktır.  


İç turizmi destekler


Araç radyolarımızdaki Trafik bilgi tuşunu, daha çok kullanacağımız bir bilgi sisteminin kentlerimizde ve çift şeritli olarak hizmete sunulan yollarımızda kurulmasını, geçen yıl % 20’ye yakın artış gösteren iç turizmimizi destekleyecek bir gelişme olarak, ilgili kuruluşlara hatırlatmak istiyorum.


Turizm İstatistiklerini, yurtdışından yapılan ziyaretler bazında güncel olarak izleyebiliyor; kullanabiliyoruz. 2010 yılından beri yenilenmeyen diğer bilgilerin  de (yat, konaklama, tesisler gibi) internet sitelerinde yer alması ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız da hizmet ve bilgiyi anlık kullanıma sunabilen kurumlar arasındaki yerini güçlendirecektir.


Seçim AYDIN

 

 

Okunma Sayısı: 2957
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker