web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Meteoroloji Dolu Günler

Hayli zorlu geçen kış günlerinin, yerini cemrelere bıraktığı süreçte, yaşantımızı Ulaşım ve Meteoroloji haberlerinin doldurduğu günler yaşadık. 60 günü bulan bu dönemde, hatırlayabildiğimiz en zor kış şartlarını yaşarken iletişim, ulaşım ve haberleşmede, dünya ölçüsünde bir sınavı başarı ile geçtiğimizi belirtmek istiyorum. Tüm dünyanın aşamadığı, tekniğin ve bilimin çözemediği imkansızlıklar dışındaki birkaç gün ve olay haricinde yaşamımızı erteleyen bir durumla karşılaşmadık. Bunu sağlayan, karayollarında yapılan mücadeleyi “Karla değil, TIR la mücadele ettik” sözleriyle özetleyen Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali YILDIRIM’a teşekkürlerimizi iletmek isterim.


Son yıllarda yapılan telekomünikasyon alt yapısının, Avrupalı dostlarımızla, kesilmeyen internet ve telefon bağlantıları, iş yerlerimizde görüşmelerimizi engellemeden sürdürebildiğimiz faaliyetlerimizle, doğru zamanlarda ve doğru tekniklerle gerçekleştiğinin birer kanıtı olarak, dünya çapında da destek gördüğüne tanık olduk; mutluluk duyduk.


Turizmin Anadolu’ya yayılmasında, ulaşımın katkıları herkes tarafından çok kez vurgulandı; tüm sektör olarak da halkımızla paylaşmanın mutluluğunu yaşamaya devam ediyoruz. Çift şeritli yollar, hızlı trenler ve en önemlisi, tüm yurdu 3 saatlik bir mesafeye indiren hava ulaşımının katkılarıyla başlayan gelişme, hızla devam ediyor. İç turizm bu sayede ekonomideki yerini aldı ve kentlerimiz kültürel yapıları, doğal değerleri ile turizm dünyasına güvenle açılmaya başladılar. Kent içi ulaşımın da bu sisteme dahil edilmesi ile turizm ulaşım ayrılmazlığı turizme de katkı sağlamaya ve yeni yatırımları davet etmeye başlayacaktır. Ankara alış-veriş günleri etkinliği nedeniyle ziyaret ettiğimiz, Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM’dan biz turizmcileri daha çok heyecanlandıran bir haber daha aldık. Bu güzel müjde, Kızılay merkezli-TAV Esenboğa Havalimanı güzergahında düşünülen, hızlı ulaşım sistemine, Akyurt’ta yapılacak Kongre ve Fuar Merkezi’nin de dahil edileceği idi. Büyükşehir Belediyesi, Akyurt Belediyesi, İl Özel İdaresi,  ATO, ASO ve ATİD olarak işbirliği halinde gerçekleşecek Ankara/Akyurt Fuar ve Kongre Merkezi Projesi’nin alt yapısı bu yatırımla daha güçlü hale gelecek. Ziyaretçiler için yolda geçecek zaman, fuarda değerlendirilecek bir nitelik kazanacaktır.

 

Bu arada, tatil yerlerimizi seçerken, günlük programımızı yaparken ve seyahate çıkarken hava durumu bizleri yakından ilgilendiriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün bilgi sayfalarındaki Karayolları yol durumu, deniz suyu sıcaklıkları ve kar kalınlıkları verileri, bu arada sayabileceğimiz faydalı bilgiler arasında. Önerimiz bu ve benzeri bilgilerin Ziraat, Havacılıkta olduğu gibi TURİZM için de özel bir başlık altında bir araya toplanması. Anadolu, gezginlere tüm yıl boyunca farklı yerlerde hareketli gezi imkanlarının sunulduğu bir coğrafya. Bu nedenle, günlük ve anlık iklim verileri tercihlerde, özellikle kış aylarında, birinci derecede etkili oluyor. Ayrıca, insanları biyolojik yönden etkileyecek veriler yanında ultraviyole, güneşlenme durumu gibi değerlerinde yer alacağı bu başlığa, ATİD olarak internet sitemizden de doğrudan bağlantı sağlayabiliriz. Sitemizin Ziyaretçileri Ankara ile ilgili bilgileri alırken tüm ülkedeki hava durumu hakkında da bilgi sahibi olabilirler.


Dağlarımız sadece tırmanılan değil yaşayan ve yaşam unsurlarının kaynaklandığı özellikler taşımaları nedeniyle dünyanın nadir kalan doğal değerleri arasında. Kurum ve kuruluşların son yılların aldatıcı ritmine kapılarak korunması gereken tüm alanlarımızda taşıma kapasitelerinin üstünde yatırım yapılmasına izin vermeyeceklerini düşünüyorum. Nadir doğal kaynaklarımızın değeri, korunmalarından ve dikkatli kullanılmalarından kaynaklansın. Dünyanın dengesi için yaratılan dağlarımızın iç dengelerinin korunması hepimizin görevi olmalı.


Seçkin el sanatlarımızın satışa sunulduğu DÖSİM İşletmelerinin değerli çalışanlarına gösterdikleri ilgi nedeniyle tekrar teşekkür ediyorum. Bu arada dağ ve kayak turizminin değerli uzmanı İsmet ÜLKER’İN Dağlarımızla ilgili eserinin ve bu seriden yayınlanan diğer faydalı eserlerin cep boyutundaki kitapçıklarının neden sadece İngilizce dilinde yayınlandığını da sormadan geçemeyeceğim.


Seçim AYDIN

 

 

Okunma Sayısı: 3085
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker