web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Cem Polatoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Acentalar Batıyor Kabak Basımıza Patlıyor

Her bayram ertesi batan firmaların ceremesini "geride kalan" acentalar çekiyor. Her ne kadar 33 senelik turizmciyiz, kendi yerimiz, biz şuyuz buyuz deseniz de alacağınız cevap aynı. Koskoca Asya tur, Irem tur battı kaçtı da siz neden kaçmayasınız!...

Offf Yoruldum...

Bir taraftan web sitesi ile milyonları vuran kaçak acentalar, öğrenci dernekleri, reklam firmaları diğer yandan "ilanınız küççücük" güven vermiyor diyen, ama tam sayfacı acenta batıp kaçınca da "Ceeeem kurtar bizi" diyen müşteriler...

Aklına şimdi mi geldim? diyemiyorsunuz. Bari bi sorsaydın da diyemiyorsunuz. Mevcut Sigortanın ise bir faydası yok. Çünkü; evet sigorta da "İflasa karşı" yazıyor ama hepsi hikaye... Şirket uçmuş gitmiş. Şirket önce iflas masasına gidecekte, eldeki mallar satılacak da... 2 Masa 1 Kasa. Böl bakalım gelen parayı mağdur yolcu sayısına. Kuruş ellerine geçmez.

Peki nedir çare?

Çare TUR OPERATÖRLÜĞÜ SiSTEMi

E teminat mı vereceğiz, Parayı veren Tur Operatörü mü olacak?

Yok o kadar değil. Öyle 1 Milyon euro veren tur operatörü olsun! diye bişi yok. Ona zaten "rekabet kurulu" izin vermez. Olması gereken sistem şu. Sigorta şirketi bir tur battığında hemen ertesi gün küüüt diye tüm mağdurların parasını ödemeli. İşin tek doğrusu bu... Yani Sigorta Şirketi Türsab yada Bakanlığa ben bu şirketin tüm yolcularını %100 mağduriyete karşı sigortalıyorum diyecek. Bir nevi sertifika verecek. İşte bu güce, bu sertifikaya sahip acenta Tur Operatörü sayılacak. Bunun içinde trilyonları olması gerekmeyecek.

Peki bu nasıl olacak?

Bu, benimle sigorta şirketi arasındaki pazarlığa, işgücüme, mal varlığıma ve güvene dayalı bir sistem olacak. Sigorta bana soracak.

*          Sen kimsin, Kaç senelik firmasın, Ciron nedir, Kaç para vergi verdin, Şirketinde kaç kişi çalışıyor?
*          Senede kaç kişi taşıyorsun?
*          Turların ortalama kaç para?
*          En "pik" dönemde tek seferde kaç kişi gönderiyorsun?  (Olur ya çakılırsan sigorta bir seferde kaç kişiye parasını geri ödeyecek)
*          Senin tüm yolcularının mağduriyetini kapsayacak bir şemsiye için bana ne teminat göstereceksin?

Eğer sigorta firması seni güvenli buluyorsa, atıyorum rakamı kişi başı 10 euroya sigorta yapacak, az güvenli bulursa 15'e 20 euro'ya ama hiç güvenli bulmaz ve sigorta yapmazsa ben de bir sorun var demektir. O zaman evimi barkımı teminat göstereceğim. Sakın eyvah işimiz azalacak demeyin, aksine işimiz artacak. Böyle bir belgeyi ve sigortayı sadece Türsab'a bağlı seyahat acentaları alabileceği için, özellikle internetten yapılan ve piyasanın %85 ne hakim olan kaçak acentalar azalacak. Sigortasız yola çıkan, tur alan turistler de para ödediği şirket kaçarsa kaderine razı olacak..

Sevgilerimle
Cem Polatoglu
www.baracuda.com.tr

 

Okunma Sayısı: 6811
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorumlar
Murat YILDIRIM
Sevgili Cem bende 22 Yıllık Turizm hayatımda kaç tane batan kaç tane bayram seyran öncesi arefe akşamı kapıya kilit vurup kaçan ve fenerbahçe stadı önünde sokaklarda kalan ne insanlar gördüm sayısını hatırlamıyorum.Sende çok iyi biliyorsun şöyle bir geriye bakalım istersen bunlardan sonra ne değişti? Hiç birşey aksine sahtekar acentaların sayısı dahada arttı öyle değil mi ? Ahmet efendi acentayı batırıyor gidiyor aaaa bi bakıyorsun 6 ay 1 sene sonra başka bir acenta olarak karşına çıkıyor ve buna kimse de dur demiyor.Cebine 20-30 bini ve bir çek karnesi koyan herkes maalesef seyahat acentası açıyor.Turizmci olmak bu kadar kolay işte ve senin benim gibi yıllarını bu mesleğe vermiş insanlara birde kafa tutuyor ders vermeye kalkıyorlar bu iş öylemi yapılır diye.Ben iyi veya kötü,büyük veya küçük hiçbir acentanın batmasını istemiyorum çünki atı alan üsküdarı geçiyor.seninde dediğin gibi bütün ceremeyi de geride kalan ve işini doğru yapan acentalar çekiyor.Ama sektörün farklı kulvarında koşturan bu insanlarada sorduğunda aldığın cevap aynen şu oluyor ; Batsınlarki pasta bize kalsın ??? inanın kimseye yaramıyor insanlar artık güvenemiyor.asya tur battığında insanlar biz yurtdışına gideceğiz bize ne teminat göstereceksiniz diye teminat mektubu isteyen müşteriler oldu.ne yazık değilmi sektörümüzün geldiği durumu gördükçe oturup ağlayasım geliyor.Batan acentaları gören müşteri acentaya değil bu defa direkt olarak otellere yönelmeye başladı.bazı otellerde acentaya komisyon vereceğime müşteriye biraz indirim yaparım paramıda nakit alır kasama koyarım mantığıyla gittiği için acentaların daha fazla sekteye uğramasına bir nedende bu mesela?konuşulacak o kadar çok şey varki hangi birini anlatayım bilmiyorum.Bundan sonra acentaların batmaması ve sahtekar insanları aramızda barındırmamak için Birlik olmaktan başka çıkar yolumuz yok.Biliyorsun yaptığımız toplantıların durumunu ??? Sevgilerimle,
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker