web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Kış Turizmine Destek Yarışı

Bazı yörelerimizde NİSAN ayına kadar devam eden Kış turizmi, ülkemizde giderek artan bir önem kazanıyor. Konaklama, ulaşım ve tamamlayıcı diğer hizmetlerin de paket programlar halinde sunulduğu merkezlerimizin ve yerel kayak merkezlerinin, giderek arttığını izliyoruz. Kış Turizmi tesislerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı gelişim planları doğrultusunda, 14 merkezde 65 bin yatağa varması bekleniyor. Ulaşılacak bu hacim, kış turizminin iç turizm içindeki payının yükselmesi yanında; kitle turizmi niteliği kazanmasını da sağlayacaktır. İki haftadır Hürriyet Seyahat Eklerinde kış turizmine özel yer verilmesini, bu yıl kar açısından şanslı bir dönem yaşayan işletmelerimiz için, ikinci bir destek olarak değerlendiriyorum. Doluluklarda da beklenenin yakalanması ise, yarıyıl tatilinde gençlerimiz ve ailelerinin tercihlerinde bir değişiklik olmadığını gösteriyor. 


Satışlar açısından dikkatimizi çeken bir başka nokta da, erken rezervasyonların başladığı bu dönemde, tatil taleplerinin, her iki mevsimi de kapsayacak şekilde devam ettiğini izlemek oldu. Erken rezervasyonun en temel kurlarından biri aile bütçeleri ile tatil giderleri arasında bir denge oluşturulması. Bu oluşumun ipuçlarını, gazetelerde yer alan kredi kartları ile ilgili duyurulardan da çıkarmak mümkün oluyor. “Tatili Değil, Ödemesini Erteleyin” ya da “Kış Tatili Kredisi” gibi başlıklar, sektör kuruluşları ile finans kuruluşlarının, tüm yıl turizme katkıda bulunacak imkanlar hazırlamış olduklarını gösteriyor.


İşletmelerimiz ve konuklarımıza tatil bütçelerini planlarken, tüm yıl turizm hareketliliği, gezi tercihlerinin kaplıca ve kültür turizmini de kapsayan bir genişlik kazanmasının da yolunu açıyor. Bu tercihler arasında, dengeli dağılımının sağlanması ve ürünlerin doğru zamanda, en uygun bedelle alınabilmesi ise, Verimlilik Yönetimi (Yield Management) olarak adlandırılan yöntemlerin kullanılmasını gerektiriyor. Verimlilik Yönetimi, işletmeler açısından olduğu kadar, talep sahiplerinin de doğru tercihler yapabilmesini amaçlayan çalışmalardan oluşuyor. Hızla gelişen kültür, hafta sonu ve günübirlik gezilerden oluşan tercihlerle, konaklama kapasitesinin verimliliğinin müşteri odaklı çözülmesi, tüm yıl turizm için önemli katkılar sağlayacaktır.


Ankara, kara teslim oldu haberleri arasında, bizi kara teslim etmeyen kuruluşlarımızdan biri olan SECURE DRIVE’I uçakla seyahat eden okurlarımıza tanıtmak istiyorum.  Transfer Firmaları Havaalanı ile kent arasında 24 saat, uygun fiyatlarla yararlanabileceğimiz ulaşım hizmetleri sunuyorlar. Karşılama sırasında ilk göze çarpan seçkin ve yardıma hazır görevliler. Yolculuğunuz boyunca sizi izleyen iletişim sistemi; İnternet ortamında işlemlerinizi tamamlayabileceğiniz, bilgisayar donanımlı araçlar ile yolculuğunuzun başlangıcında ve bitiminde önemli bir hizmet sağlanıyor. Bu bağlamda bir başka önerim de İstanbul’da Sabiha Gökçen ve Atatürk Hava liman arasında aktarma gerektiren uçuşlarda, zaman ve maliyet açısından kolaylık sağlayacak Ankara ile bağlantılı doğrudan transfer seferleri konması olacak.  Anadolu Jet ve diğer havayolları ile de özel indirim anlaşmaları bulunan firmalarımızın hizmetlerinin örnek alınmasını diliyorum.  Ankara dışındaki bazı alanlarımızda da hizmet veren firmalarımızı turizme katkı sağlayan kuruluşlar olarak kutluyor, okurlarımıza tavsiye ediyorum.  


Seçim AYDIN

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı,

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3063
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker