web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Turizm Eğitimi Özendirilmeli

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun iki önemli olayının çocuklara ve gençlere emanet edilmesi, nesilleri hedef alan, eşi olmayan bir öngörüdür. Oluşturulan bu taşıyıcı sistem içersinde gençlerimizi aramızda daha çok görmek; ülke ekonomisi kadar, turizm ekonomisinin gelişimi için de önem taşıyor; gençlerimiz bu konuda her desteği hak ediyorlar. Bize göre çocuklarımızın ve gençlerimizin kendi kararlarını verebilecek ve seçimlerini yapabilecek, iş arayan değil işveren olabilecek bir teşebbüs gücü ve anlayışı ile donatılmaları gerekir.

TÜROFED olarak hedefimiz işletmelerimizin çevre dostu olduğu kadar çalışanların da dostu olmasıdır. Hükümetimiz tarafından geçen hafta bizim de üzerinde durduğumuz, desteklediğimiz bazı önerileri de kapsayan yeni bir istihdam politikası açıklandı. Gençlere ve kadınlara öncelik veren yeni istihdam paketinin bu yolda getirdiği imkânlardan daha çok yararlanılması bazında bazı önerilerimizi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ATİD olarak üniversitelerimizle gençlerimizin turizm eğitimine yönlendirilmesi, özendirilmesi için bir proje başlatmanın hazırlıklarını yaptığımızı buradan duyurmak istiyorum. Turizm eğitiminin çok yönlülüğü ve iş bulma imkânları konusunda kamuoyunu aydınlatmak ve tercihlerde turizm bölümlerinin seçimini tekrar ön sıralara taşımayı amaçlayan bu projemiz ilgi duyan tüm kurum ve kuruluşların katkısına açık olacaktır. Amacımız gençlerimizin Turizm sevgisi ve heyecanı ile yetişmeleri ve işlerini bu anlayışla yapmalarıdır. Ayrıca üyesi bulunduğum Mesleki Yeterlilik Kurulu çalışmalarının tamamlayıcı bir sonuca varmasında eğitim gören gençlerimizin mesleki yeterlilik tablosuna hak ettikleri yerden girmeleri ve aşamaları tamamlamaları konusunda da bir çabanın içinde olacağım. Turizm eğitimi almış ve mesleki yeterlilik konusunda sertifika sahibi olmuş gençlerimizin uluslar arası piyasada aranan kişiler olarak da hazırlamamız gerekir.

Gençlerimizin çalışma ortamlarında ve yetenekleri doğrultusunda tanıtım elçilerimiz olduğu da unutmamalıdır. Türkiye için sessiz bir kültür elçisi gibi çalışan dostumuz Besteci Rene GIESSEN’in iki yıl önce başlattığı ve ODTÜ Salonlarında izleme imkanı bulduğumuz JUNGENC Senfoni Orkestrası benzeri girişimlerin desteklenmesi gerekir. Konservatuarlardan seçilen yetenekli gençlerimizin katkısı ile Almanya Dışişleri Bakanlığının da desteklediği uluslar arası bir orkestra oluşturulmuştu. İlgi ve desteğin yetersizliği nedeniyle devam edemeyen projeler arasında yer alan benzeri teşebbüslerin desteklenmesi özellikle kültür ekonomileri bazında yararlı olacaktır.

Söz sanattan açılmışken bu yıl yaşadığımız iki olaya değinmeden geçemeyeceğim. 2010 Avrupa Kültür Başkentleri projeleri kapsamında Duisburg’da “Melekler Seni Dinler’’ ve ’’Uyu Güzel Bebeğim’’ adlı ninnilerini yorumlayan Leyla Gencer Çocuk ve Gençlik Operası Yöneticisi İpek Böler’in başarısının en belirgin ölçüsü festivale’’Melekler Seni Dinler’’ adının verilmesiydi. Daha önce sağladığımız bir başka başarı da Koro şefi Doç. Dr. Ahter Destan yönetiminde, Belçika’da Türkiye yi temsil eden Ankara Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nun "Yılın Korosu ´´ unvanına layık görülmesidir.

Ankara Valisi Sayın Alaaddin Yüksel’in , 'Önümüzdeki zaman diliminde önceki yıllarda bütün dünya ülke çocuklarıyla Ankara'da gerçekleştirdiğimiz çocuk şenliklerini, daha ileri noktalara götüreceğiz. Bütün dünya çocuklarıyla burada buluşmaya, onlarla kucaklaşmaya sevgi çiçekleriyle dünyanın aradığı barışı onlarla sağlamaya kararlıyız' ilkesi kapsamında hareket edilen yeni bir çocuk ve gençlik turizmi anlayışına ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyorum.

Daha önceki bir yazımda Tatil yerlerinin seçiminde çocukların rolüne ve turizmde çocuk erkil bir yapılanma olduğuna değinmiştim.  Şimdi de İnternet ve benzeri ortamlarda tüm dünya ile irtibat halinde gençlerimiz için ilköğretim aşamasından itibaren yaratıcı bazı öneriler, bilgiler ve destekler hazırlamasını gündeme getirmek istiyorum. 

Gençlerimize ulaşımın sağladığı kolaylıklardan yararlanmalarını hatırlatmak; bu alanda çalışan seyahat acentelerinin imkânlarını kullanmaya, onları trenlerle gençlik turları (interrail) ‘ndan yararlanarak vize istemeyen ülkelerden başlayan bir açılıma davet etmek istiyorum. Hava yollarımız da Türkiye merkezli uluslararası etkinliklerle gençlere iç hatlarda ve bölgesel uçuşlarda kolaylıklar sağlayabilir. Bu seyahatler geleceğin yöneticilerine şimdiden dünya çapında dostlar, dostluklar kazandırmaya, bu temele dayanan yeni iş imkânları oluşturmaya başlayacaktır. Hürriyet

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federeasyonu ( TÜROFED) 2. Başkanı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

Okunma Sayısı: 3653
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker