web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Cem Polatoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Turizm'de Fırsat Siteleri

Şimdi Türk tüketicisinin yeni gözdesi Fırsat Siteleri.


Yaklaşık iki yıl önce yabancı yatırımcılar sayesinde tanıştığımızfırsat sitelerinin sayısı 200’ü geçti. Türkiye’deki takipçi sayısı da 4 milyona ulaştı. Türkiye’deki toplam internet kullanıcılarının yüzde 15’i Tur alışverişinden akşam yemeğine, masajadan dil kursuna, konser biletinden spor salonu üyeliğine kadar fırsat sitelerinden alışveriş yapıyorlar. Üyelere mailler yolu ile öyle fırsatlar sunuluyor ki  biri cezbetmese diğeri cezbediyor insanı. Çünkü her telden çalıyorlar, her zevke hitap ediyorlar.
Bir çok kuruluş gibi seyahat acentaları da fırsat siteleri vasıtası ile satışlarını geliştirmeye başladı. Bu konuyu irdeleyip Fırsat Siteleri’nin Turizm sektörüne katkılarına göz atmak istedik. 


Fırsat Sitelerinin Seyahat acentalarına katkıları

  • Tur şirketlerinin Pazarlama ve Reklam harcamalarından büyük tasarruf sağlar
  • İlan verme potansiyelinde olmayan küçük acentaların, kendileri ve ürünlerinin büyük kitleler tarafından tanınmasını ve satın alınmasını sağlar
  • "Tatil, Tur" ile henüz tanışmamış tüketicilerin sektörle tanışmasına katkı sağlar.
  • Ölü sezon dediğimiz Turizmin durgun dönemlerinde pazarın canlanmasına katkıda bulunur. Bu sayede otel, yöre esnafı ve onlara ürün sağlayan sektörlere hareket getirir. 

Her Fırsat Sitesi tur satışı yapabilir mi?


Fırsat Siteleri TÜRSAB belgeli değiller ise tüketiciden para tahsil edemezler. Bu durumdaki Fırsat sitesi ücreti mukabili “indirim kuponu” yayınlar. 1618 sayılı yasaya göre nihaimüşteriden para toplama yetkisi  sadece  Türsab  ve  Turizm  Bakanlığı  belgeli Seyahat acentalarına aittir. 

Kupon yayınlamayan, seyahat acentası olmayan Fırsat Siteleri sundukları hizmet karşılığı Tur Şirketine hizmet (komisyon) faturası kesebilirler.

6762 sayılı Türk Ticaret kanununa göre Tahsilat; irsaliyeli fatura ve/veya ürün teslimatı ile gerçekleşebilir. Fırsat Siteleri firmalarının ürünü teslim etmeden önce “para toplama” yetkileri yoktur. Seyahat acentaları adına tahsilat yapma yetkileri de yoktur.

1618 sayılı yasaya göre Tur için para toplama yetkisi sadece seyahat acentalarına mahsustur.  Bunun aksine davranan Fırsat Siteleri haklarında fatura bedelleri X 3 katı maddi ceza ve sonucu hapis cezalarına kadar varan “dolandırıcılık” davaları açılabilir.
Bu nedenle Tur satışları için nihayi tüketiciden para tahsil etmek isteyen Fırsat Siteleri, mutlaka ilana çıktığı “aynı isim ve vergi dairesi altında olmak kaydı ile” SeyahatAcentası belgesi almak zorundadırlar.

Fırsat siteleri, “A” ismi ile seyahat acentası kurup “B” isimli şirketleri vasıtası ile para tahsilatı yapamazlar. Kısaca “Kasaba Fırsatı” adında ki fırsat sitesi yine aynı şirket, adres ve vergi levhasına ait Türsab belgeli “Kasaba Fırsatı” isimli tur şirketinden tahsilat yapabilir.  

Tüketiciler için; Bir turu Fırsat Sitesinden almadan önce nelere dikkat etmeli?


Tüketiciler, Fırsat sitesi şirketini maliyeden, Tur şirketini TÜRSAB’ın web sitesinden teyid etmelidirler http://www.tursab.org.tr/tr/seyahat-acentalari/seyahat-acentasi-arama Tüketiciler Tur ödemesini Fırsat sitesine yapılacaklar ise, Fırsat Sitesinin TÜRSAB belgesini yukarıda ki adresten sorgulamalıdırlar


Web siteleri nedeni ile Türsab’a, Bakanlığa ve Platformumuza gelen şikayetlerin %85’i ne Türsab, ne bakanlık veya maliye, hiçbir yerde kaydı olmayan kaçak acentalara ait şikayetlerdir. Bu durumda yetkili mercilerin de yaptırımı olamamaktadır.


Yurtiçi veya yurtdışı bir günlük turlarda bile “Türsab seyahat sigortası” sorulmalıdır. Bu sigorta bavul kaybı, hırsızlık v.s sigortası değil tamamen ayıplı, eksik veya gerçekleşmeyen turlara karşın düzenlenmiş bir sigortadır. Ve sadece Türsab'a bağlı seyahat acentaları bu sigorta poliçesini verebilir. Sigorta şirketi dahi bu güvenceyi veremez. Sevgilerimle,

 

Cem Polatoğlu

 

 

Okunma Sayısı: 3521
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker