web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Milli Dilimiz Türkçe’ye Sahip Çıkmalıyız

Milli dilimizi her yıl biraz daha eritilip yok ediliyor.

İnsanlar yaşamlarında öğrendiklerini, gördüklerini, duygularını, hislerini ve tüm bu düşüncelerini karşılıklı birbirlerine kelimelerle sözlü olarak aktarırlar.

İnsanlar konuşmak için düşünmeye, düşünmek içinde konuşmaya ihtiyaç duyarlar, yani düşünmek bir nevi insanın kendisi ile iletişim kurması ve konuşması demektir.

Kendi dilimizi ne kadar çok iyi biliyorsak, o kadar doğru düşünür ve konuşuruz.

Dil sadece insanlar arasında iletişim kurma aracı değildir, tarihin geçmişi ve geleceği arasında da bir iletişim köprüsü görevini görür.

Milletleri ve ulusları, birbirinden ayıran dilleridir, bir milleti ve ulusu bütün yapan en büyük özelliği dilidir. Bir ulusun kültürünü, diğer ulusların kültüründen ayıran en büyük özellikte kendi dilleridir.

Günümüzde milletler arası dil birliğinin önemi artmıştır, telefon, radyo, televizyon, dvd, sinema, internet gibi iletişim araçları bütün diller ve kültürler için büyük tehdit oluşturmaya başlamıştır.

Bu iletişim araçlarındaki dil kirliliği, özellikle çocuklardan başlayarak tüm halk üzerinde çok ciddi olumsuzluklar oluşturup, özelliğini kaybetmektedir.

Dilimiz Türkçeyi  vatanımız, bayrağımız kadar kutsal sayıp korumamız gerekmektedir, Türk ulusu olarak, dil kültürümüze saldıran zihniyete karşı, aileler tüm fertlerini uyarmalıdır.

Dilimiz Türkçe, dünyadaki bir çok ulusun dillerine göre, daha çok zengin ve çok gelişmiş büyük bir medeniyet dilidir, dilimizi korumak, geliştirmek, her Türk ferdinin  kutsal bir görevi olmalıdır.

Bu konuda en büyük sorumluluk sahipleri ise, öğretmenler, yazarlar, siyasetçiler, sanatçılar yani topluma seslenen her popüler insan, kendi dilini Türkçe'yi en ince ayrıntılarına kadar bilmek zorundadır.

Bu meslekteki popüler insanlar dilini güzel konuşarak yalnızca Türkçe'yi değil, dinini,  tarihini, geleneklerini, kültürünü ve ulusal değerlerini korumak zorundadır.

Günümüzde, yeni nesil gençlik üzerinde çok önemli rol oynayan bu popüler insanlar o kadar acıdır ki, kendi dilini konuşmaktan dahi aciz durumdalar.

Hergün TV, gasete, ,internet gibi iletişim araçlarında, başka milletlerin dillerinden kelimeler türeterek yeni nesil gençliğe kötü bir şekilde aşılamaktadırlar.

Milli dilimize darbeyi vuran  Türkçeyi konuşmaktan aciz popüler insanlar değil sadece, okullardaki yabancı dildeki eğitimde büyük zarar vermektedir.

Ana dilini iyi bilmeyen bir insanın yabancı dil öğrenmesi, düz yolda gitmeye, yabancı dilde öğretim yapılması ise bataklıkta yürümeye benzer.

Sömürge ülkeleri dışında, kendi ulusal dillerini bırakıp, yabancı dilde eğitim ve öğretime ülkemizin dışında kapılarını açmış hiç bir ülke bulunmamaktadır.

Büyük Alman şairi Goethe, bakın ne kadar anlamlı konuşmuş.

Bir milletin diliyle oynamak, o millete yapılabilecek kötülüklerin en büyüğüdür.

 

Recep Arısoy

Okunma Sayısı: 3254
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker