web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
ANKARA Sadece Bir Başkent Değil!

Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerimizin güçlerinin ve sorumluluklarının farkında olduğu; geleceğe ümitle baktığımız bir dönem yaşıyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim Desteğini alan 103 gencimizin Ankara Kalkınma Ajansı ve TOBB’un işbirliği ile hazırladıkları 103 proje Ankara’da sergilendi, tanıtıldı. Yenilikçi Ankara’nın Proje Pazarı, Ankara’nın sadece siyasi anlamda bir Başkent olmadığının önemli bir göstergesiydi. Vali Sayın Alaaddin YÜKSEL Antalya’da göreve başladığında “Antalya 10 yıl içinde dünyanın parmakla gösterdiği bir yerde olacak” söylemini Ankara’ya “Düşüncenin ve Yenliğin Başkenti” olarak taşıdı. Geleceği tasarlamak olarak da ifade edilen bu motivasyonu turizm başta olmak üzere her alanda yaşıyoruz.

Projelerin geliştirildiği, üretimlerin yapıldığı Teknopark, Organize Sanayi Bölgesi, Siberpark ve Silikon Vadisi gibi isimlerle anılan bölgelere, turizm açısından da önemli birer nitelik kazandırabileceğimizi; buraların da seyahat kuruluşlarının tur hedefleri arasına girebileceğini düşünüyorum. Özellikle gençlerimizin buraları gezip görmeleri, geleceğe yönelik olarak kendilerini yönlendirecek, cesaret katacak özellikler taşıyor. Tüm illerimizde, Üniversitelerimizde bu tür teknoloji alanları var; tanınmayı bekliyor, sanayicilerin ilgisini bekleyen üretime hazır binlerce proje var. Bir başka önerim ise, Sayın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın önerdiği TEKNOCAFE görüşünden hareketle, daha uzun süreli konaklama, toplantı ve görüşme imkanları ile desteklenmeleri açısından buralarda çeşitli turizm işletmelerine yer verilmesidir.

Sergiyi gezerken, pek çok ürünün turizm işletmelerimiz tarafından kullanılabileceğini gördüm. 52 sektörden mal ve hizmet alan turizm sektörünün Tanıtım, işletme girdilerinde tasarruf, temizlik gibi pek çok konuda yararlanabileceği ürünler açısından ATİD olarak, Bakanlıklarımız, Kalkınma Ajanslarımız ve Üniversitelerimizle sektörel bazda işbirliği yapabileceğimizi, işletmelerimizde ARGE birimleri oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

Üretimleri ve projeleri ile gelecek için gururumuz olan gençlerimize, tatil hediye etmenin bir yolu da yıldan yıla daha da erkene gelen, erken rezervasyondan geçiyor. 22 ARALIK günü 2012 sezonuna yönelik olarak başlayan kampanya ile dört yıl önce gündemimizde olan “nasıl tatil yapabilirim” düşüncesi, yerini “tatil kararlarında geç kalmamaya” bıraktı. Artık evlerimizde aylar öncesinden ailemizle birlikte tatil konuşabiliyor; tatil kararları alabiliyoruz. Gençlerimiz ve çocuklarımıza başarıları için aylar öncesinden ödüller hazırlayabiliyoruz. Tatil ve turizmi hayatımızın bir parçası haline gelmesini sağlayan, erken rezervasyon çalışmalarının bir başka sonucu da, tatili konuşan bir toplum haline gelmemizdir. Turizmin İki önemli meslek kuruluşu olan TÜROFED ve TÜRSAB’ın destekleri ile gerçekleşen turizm fuarları, çalışma hayatımızı da etkileyecek yeni sonuçlar hazırlıyor. Okul ve iş hayatımız yeni kararlara uyum hazırlığı içinde; gelecekte bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tatillerin önceden planlanması ve yaz aylarında “toplu sanayi tatilleri” gibi gelişmeleri yaşayacağız.

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3152
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker