web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Şeb-i Arus'da Hz. Mevlana

Hz. Mevlana, bir Şeb-i Arus’da daha, 738’nci kez anılıyor. Anma Törenlerinin (İhtifallerin) başlangıcı 1946 yılına kadar uzanıyor ve 1960 lı yıllarda, rahmetle andığımız Feyzi Halıcı’nın çabaları ile kavuştuğu bugünkü program düzeninde, Konya’da devam ediyor. 

Programın başında Ahmet Özhan’ın unutulmaz tasavvuf musikisi var, Sema gösterileri ile de sona eriyor. On günlük dönemde yapılan törenleri izleyenlerin en önemli kazanımı, Sayın Dr. Tuğrul İnançer’in tanımı ile Konya’dan dönerken  “semanın anlamını anlayabilmiş” olmanın huzurunu hissetmek olacak. 3 bin kişilik salonu dolduran pek çok gönül dostu yanında, uyarıları dikkate almayan azınlığın, ortamı özelliğinden uzaklaştıran tarzları ile de karşılaşılıyor.

Oysa anma törenleri başladığı dönemlerde “Mevlânâ’nın, asırlardan sonra, bağrında yattığı Konya'da, ilk defa sosyal ve ilmî hüviyeti ile anıldığı; küçük de olsa, manası çok büyük ve şükrana lâyık bir anış ve duyuş hâdisesi” olarak tanımlanıyordu. Küçük törenler dünya çapında bir kimliğe büründü; anlamları milyonları etkilemeye başladı. Konya’da çeşitli ülkelerden, her yaşta bu huzuru yaşayanları görmekten, onların oluşturduğu ortamdan etkilenmemek mümkün değil.

Hazı olmak gerek


Konya’da Şeb-i Arus’a kadar devam eden anma programı belli bir adabı, yabancıların daha duyarlı olduğu o ortamı hissedebilmeyi gerektiriyor. Bunun için de önceden hazır olmak gerekli. Fotoğraf çekmenin, hele bunu izleyicileri düşünmeden yapmanın, öncelikli amaç olmayacağı bir şekilde daha çok anlatılmalı ve anlaşılmalı.


Şems’in Camiini ziyaret ederken, Şems Oteli’nin özel Şems Çayı’nı da yudumlamakla başlayan bir gönül dostluğu, barış, huzur ve hoşgörü Konya’dan alabileceğimiz ve dönerken götürebileceğimiz en güzel anılar olacak.  Günlerini Konya için yaptığı çabalarla dolduran değerli dostum Bekir ŞAHİNER’den bütün yılı kapsayan, uzun süreli kalışlara imkan veren hazırlıklar yapıldığını duymaktan da ayrıca mutlu oldum. Konya tüm inançların izlerinin bulunabileceği ilim, fikir, sanat ve inanç turizmi merkezi. O zaman Mevlana’nın bizi zarafet ve nezaketle Konya’ya davet eden sesine kulak verelim ve onun düşüncesine yaklaşmanın yollarını arayalım.
 

En güzel armağan


EXPO ŞANGHAY’da Türkiye standı olarak ödül alan tarihin en eski yerleşimi Çatalhöyük yanında Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin de güzel örneklerini; doğa turizminin eşsiz örneklerinden jeolojik dünya mirası Meke Gölünü kapsayan bir program ve Konya’da geçirilecek bir ramazan, kendimiz için en güzel armağanlardan biri olacak.


Bütün yıl Cumartesi günleri tekrarlanan Sema, devam eden konferanslar ve kısa süreli çevre gezilerine katılmak isteyenler için ise Ankara ve Eskişehir’den hızlı trenlerle ulaşmak ayrı bir yolculuk keyfi.


Konya’da Mevlana’yı ve onun gönül dostu Şems’i anlamanın, törenleri bir kez izlemekle yeterli olamayacağını düşünüyorum. Anma Törenlerini yıllar önce izleyip, huzurunu hala taşıyanların özlem ve duygu dolu dünyasında olabilmenin sırrı Konya’dan döndüğünüzde gözün ve gönlün Mevlana’nın öğretileriyle buluşmaya devam etsin.

 

Seçim AYDIN

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)Başkan Yardımcısı,

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3229
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker