web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Derya Duysak
deryaduysak@turizmdesonnokta.com
Tarihe Bir de Buzdan Bakın!

İçindeki her şeyin buzdan olduğu, dünyanın ılıman iklimdeki ilk ve tek buz müzesi Magic Ice,  heyecanla beklenen yeni konseptini sunuyor.

Doğanın bir mucizesi olan buzun, usta ellerde; sanat, tarih ve kültürle birer başyapıta dönüşmesini gözler önüne seren Magic Ice,  yepyeni konsepti “Osmanlı ve Türk Tarihi”ni buzun ışıltısıyla buluşturmaya hazırlanıyor.  24 Kasım’da başlayan tema değişikliği çalışmaları sona ermek üzere. Ziyaretçilerini Osmanlı ve Türk Tarihi atmosferinde buluşturmaya hazırlanan müzede ilk çağlardan Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna, İstanbul’un Fethi’nden Cumhuriyet Dönemine kadar her şey buz heykeller ile tasvir edilerek anlatılıyor.

 

 

Tarihin Buza Yansıtıldığı Dünyanın Tek Müzesi…

Norveçli firma Lofoten Trading AS tarafından 20 Milyon Dolarlık yatırımla Nisan 2010’da Forum İstanbul AVM içinde ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Magic Ice Buz Müzesi, ilk konsepti olan Vikinglere veda ederek, “Osmanlı ve Türk Tarihi”ni buza yansıtan -5 derecelik benzersiz bir sergi alanına dönüşüyor. Kültür Bakanlığı tarafından Kültür Girişim Belgesi ile onurlandırılan müze, yeni temasını online ortamda ziyaretçilerine yönelttiği anket ile belirledi.  

Yeni konseptin hazırlık aşamalarında kronolojiye oldukça dikkat edildiğini belirten Magic Ice Genel Müdürü Odd Roar Olsen, dünyada tarihin buza yansıtıldığı tek müze unvanına da sahip olmalarından dolayı duyduğu heyecanı paylaştı.

 

Magic Ice Genel Müdürü Odd Roar Olsen

 

Eğiten ve Eğlendiren Bir Yolculuk

Tarihimizin dile getirildiği Buz Müzesi’nde, avlanan ilk insan(avcı) heykellerinden, Çatalhöyük evine, İstanbul’un Fethi’nden, Ulu Önder Atatürk’ün lider duruşunu yansıtan karelere kadar Osmanlı ve Türk tarihini anlatan eserleri görebilmek mümkün.

Türk Heykeltıraşlar Tarihimizi Buza Yansıtıyor

Tarih, kültür, sanat ve eğitimi bir arada sunan müzenin Norveçli Genel Müdürü Odd Roar Olsen aynı zamanda heykeltıraşlık da yapıyor. Konsept değişikliği esnasında çalışan ekipte yer alan Olsen, “Geçtiğimiz yıl Buz Müzesi’ni açarak bizim kültürümüzden bir şeyleri Türkiye’de yansıttık. Ziyaretçilerimizin katıldığı oylama ile de yeni konseptimiz “Osmanlı ve Türk Tarihi” olarak belirlendi. Değerli bir konu olduğu için yapım aşamasında hata yapmamak adına danışmanlarımızla ilerledik. Ayrıca, önceki Viking konseptimizi yurtdışından gelen heykeltıraşlarımız ile hayata geçirmiştik. Yeni konseptimizde ise Türk heykeltıraşlarımız ile çalışmayı tercih ettik. Kültürlerimiz bu şekilde bir araya geldi, kültür alışverişimiz devam edecek” diyerek yaklaşık 20 gün boyunca gece-gündüz süren çalışmaları aktardı. 

 

 

400 Ton Yerli Buz Kullanıldı

Yeni yüzü ile ziyaretçilerinin karşısına çıkmaya hazırlanan müzenin ilk konseptinde 300 ton şeffaf buz kullanılırken, yeni konseptte bu rakam 400 tona ulaştı ve buzlar Magic Ice’ın İstanbul’da kurduğu özel üretim tesislerinde elde edildi.

 

 

Okunma Sayısı: 6050
Yorumlar
SABRİ ÇAĞLAYAN
Süper.Daha fazla ne denebilir ki ?
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker