web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Palindromik Fırsatı Ve Bağlantılı Kentler

Bu hafta Belediye Başkanı Sayın Selim Yağcı’nın nazik daveti üzerine Bilecik’teydik. Değerli çalışma arkadaşları ile tanışmak ve kenti tanımak fırsatını bulduk. 11.11.11 gününün 11 numaralı bu ilimizde özel bir gündemle kutlanmasının önemine palindromik günlere değindiğimiz daha önceki yazımızda yer vermiştik. 

Bu düşünceyi kendileri ile uygulama bazında paylaştığımızda Bilecik’in yeraltı, yerüstü zenginliklerine hayran kalacağınız mermer, seramik, porselen, doğal tarımsal ürünler yanında tarih ve kültürün bir gizli hazinesi olduğuna da tanık olduk. Bilecik kentini ise Ankara, Ankara Altındağ, Eskişehir ve Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanlarından sonra, kentini kültür ekonomisi değerleri ile turizme kazandırmak isteyen yöneticileri açısından şanslı bir kent olarak değerlendiriyoruz. Burası aynı zamanda Belediye Sarayı, Hükümet Konağı,  3 boyutlu Osmanlı Arması, Kandil geceleri şerbet akan Osmanlı Çeşmeleri ve Şeyh Edebali’nin türbesi ile 711 yıllık Osmanlı Devletinin izlerini yaşayabileceğiniz bir ortam. Ankara’dan 4 saatlik bir sürede Eskişehir ya da İstanbul Otoyolu üzerinden ulaşılması mümkün.


Bilecik’e Hızlı trenle Eskişehir üzerinden 3 saatte ulaşıla biliyor. Hızlı tren - otobüs bağlantısının Bursa gibi yakın gelecekte Bilecik için de oluşmasını önermek isterim. Bilecik,  Söğüt ve Osmanlı’nın kuruluş izlerini taşıyan tüm ilçeleri ile transit yolların kavşağında; Kara, deniz ve havayollarının doğrudan geçişleri üzerinde yer alıyor. Sayın Başkanla paylaştığımız düşüncelerimizin öncelikli hedefi de yerleşimlerin birer uğrak noktası haline gelmesidir. Bilecik, tanınması, görülmesi, tur programlarına dahil edilmesi gereken bir ilimiz ve kentimiz.


Yüksek hızlı tren (YHT) ve Türk Hava yolları (THY) arasındaki palindromik yazılış da aynı Bilecik’teki 11 ler gibi geleceğin ulaşım ekonomisinde yüksek etkiler oluşturacak bir sinerji taşıyor. Ülkemizde de, Almanya’da Havaalanı Ekspresleri denilen uygulamanın başlatılması zamanı gelmiş görünüyor. Havaalanı Ekspresleri, Demiryollarının Havaalanlarına bağlanması ile yolcuların yakın ve uzak merkezlere en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayacak bir eşgüdüm sistemidir. Eskişehir’den sonra, Konya ve Sivas’a kadar uzanacak hızlı trenlerin, Ankara merkezli bir oluşumla havaalanına bağlanması, Ankara’yı bir ulaşım merkezi haline getirecektir.


Hızlı tren çalışanlarının iyi niyetleri Kış koşullarında açık havada verdikleri hizmetlerde ve tren içindeki servislerde fark ediliyor. Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği  (ATİD) olarak, Ankara merkezli bu oluşumda görevlilerin turizm ve servis konusunda eğitimlerine yardımcı olmaya hazırız. Ulaşım araçlarındaki yazılı yayınların önemini her zaman dile getiriyoruz. Otobüslerde ve uçaklarda dağıtılan dergiler, günlük yaşantımızda ilgi duyabileceğimiz konuları bize aktarıyor.

Hızlı tren güzergahlarındaki kentleri ve çevreyi tanıtıcı bilgiler içeren yayınlar; yöresel ürünlerin ikramı gibi yenilikler, bu yolculuğa, kullanılan deyimle “yolculuk vaaar, yolculuk var” farkını taşıyacaktır. Söz gelimi böyle bir bilgilendirme olsaydı, Eskişehir Tren Garı karşısındaki Seda Hanımın nefis çiböreğini daha trende iken tanıma fırsatını bulacaktık. 

 


Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3078
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker