web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Turizmdeki İsimsiz Kahramanlar

Turizm sektörü giderek ürün çeşitlerini, hizmet kalitesini ve hedef kitlesini geliştirirken turizmin vitrininde görünmeyen, adı duyulmayan ve bilinmeyen isimsiz turizm kahramanlarına neler borçlu olduğumuzu zaman içerisinde daha iyi anlıyorum. Hele hele bu isimsiz kahramanlar, turizm sektörünün projektörlerini yeterince çevirmede isteksiz ve durağan kaldıkları yöreler ve kentler sözkonusu olduğunda fedakarlıkları da hizmetleri de yeterince görülememektedir. Turizm sektörünün isimsiz kahramanlarından birisi olarak değerlendirdiğim ve Eskişehir’in yetiştirdiği Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü sevgili Doğan Acar Beyefendiyle Ankara’dan uzakta bir tatil yöresinde karşılaştığımda ilk aklıma gelen yukarıdaki ifadelerim oldu.

 

 Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar

 

Kültür ve Turizm dendiğinde A’dan Z’ye her aşamasında yer alan sevgili Doğan Acar, Otuz yıla yakın bir süredir kendisini kültür ve turizm potansiyellerinin tanıtılması ve bir marka haline getirilmesine adamış çalışkan ve birikimli bir bürokrat, turizm sektörünün isimsiz kahramanlarından birisidir. Kapısı herkese açık, güler yüzünü kimseden esirgemeyen, sektör profesyonellerinin Doğan abisi, sadece turizm sektörünün isimsiz kahramanlarından birisi değil, aynı zamanda filozoflarından da birisi olarak tanımlanmayı ziyadesiyle hak ettiğini düşünüyorum.

 

 Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar ve değerli eşi

 

Üç unsur formülü

“Turizmde 3 önemli unsur: Kadın-çocuk-çiçek”  formülü, aslında turizm sektörünün kalite tartısı olduğu kadar, istikrarlı büyümesini de karşılayan bir formüldür.
Kadın, her zaman zarafeti ve titizliği temsil ediyor. Ailede yönlendirici; bulunduğu ortamlarda ise dostlukların kurulmasında etkili olmaktadır. Anne olarak şefkat ve sevgisini devam ettirebileceği tatil ortamlarını önsezisi ile belirler ve yönlendirir.
Çocuklar ise, Çocuk Erkil Aile kavramının tartışıldığı günümüzde, tatil yerlerinin görüşülmesi sırasında da kendisine yönelik etkinliklerin yer aldığı işletmelerin seçilmesinde etkili olur. Yani bir bakıma tatil yerlerini seçen, kalite ve nitelik açısından tartıya çıkaran; bunun da ötesinde turizm trafiğinin devamlılığının sigortası olarak ön plana çıkan kadınlar ve çocuklardır.

Tatil kararlarınızı alırken ve işletmelerinizin kendilerini tanıtırken kadınları ve çocukları unutmaması gerektiğini söyleyen dostumuzu; Avrupa’da Türk turizminin güçlü yönleri sayılırken konukseverlik gibi soyut bir kavramın hep aile ve çocuk sevgisi ile desteklenmiş olması doğruluyor.

Karara yardımcı olun

Kendi belirlediği yerlere giden, seçtiği tatil yerini kendine bir ödül olarak kabul eden ailenin hazırlıklarını bir sevgi ortamında yapacaklar, yanlarına aile bağlarını da alacaklardır. Bunun kadar güzel olan bir şey ise gittikleri yerlerde çiçeklerle karşılanmaları olacaktır.

Kadın, çocuk ve çiçek formülü ile oluşan tatil kararları huzurlu ve mutlu bir tatilin ilk aşamasıdır. Gelecek yılın kararlarını verirken evinizde uygulayabileceğiniz kolay bir yöntemdir. İşletmelerimizin de erken rezervasyon dönemi öncesinde anne ve çocuklarımızı unutmadan evlerde çiçeklerle desteklenmiş tatil kararlarına yardımcı olmalarını bekliyoruz. Formülün en önemli ayağı çiçeği izah etmedeki zayıflığı da ortadan kaldırmak yerinde olacaktır. Aile bir bütün olarak tatile çıkabilmek ve evdeki mutluluk tablosunu tatil ortamlarına taşıyabilmek için çoğu defa bir demet çiçek, erkeklerin en büyük yardımcısı olmaktadır. Ufak tefek kırgınlıkların ilacı bir demet çiçek, “Kadın-çocuk-çiçek” formülüyle, turizm fotoğrafındaki mutlu aile fotoğraflarının çoğalmasının da olmazsa olmaz şartıdır.

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

Okunma Sayısı: 4242
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker