web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Turizm Bakanlığı'nın Yanlışı

Turizm Bakanlığı “S Class” otellere neden ceza kesiyor? "S Class" otelciler zor durumda.

Turizm Bakanlığımız Dünya Otelciliğine nereden bakıyor? Dünya otelciliğinde belirlenmiş resmi sınıflandırma var, 1, 2, 3, 4, 5 yıldızlı vs. şeklinde.
Türkiye de bu sınıflandırma da yer almayan “SClass” ve “Tatil Köyleri”  internet ortamında konaklama satışlarını nasıl ve hangi kategoriden satacaklar? Otelciler bu soruna dair bakanlıktan çözüm bekliyor.

Son makalemde turizm sektöründe büyümenin önemini vurgulayarak, sektörün birçok konuda istikrarlı yürüdüğünü belirttim ve bakanımızı da kutladım bu başarısından dolayı.

Başarısızlıkları ve hataları da eleştiren kişiliğe sahip insanlarız, bir önceki makalemde bakanımızı ve bakanlığımızı kutlarken, bu makalemde de bakanımızı ve bakanlığımızı eleştireceğim.

İşleyeceğim konu geçmişte yapılan önemli bir yanlış, bu konu eski bakanlığı ve bakanı ilgilendirmekle beraber, şuan ki bakanlığı ve bakanımızı da yakından alakadar etmekte.

Bakanlık bugünlerde  “S Class” otellere cezalar kesiyor,  “S Class” otellere ceza kesme nedenleri de, “S Class” otellerin konaklama satışlarını, internet ortamında farklı kategorilerden satıyor olmaları.

Farklı kategorilerden satıyorlar çünkü internet satış sitelerinde “S Class” kategorisi yok, bu sorun sadece “S Class” oteller için geçerli değil, aynı sorun tatil köyleri içinde geçerli.

Tatil köylerinin de  “S Class” oteller gibi internet satış sitelerinde kategorileri yok, dünyanın en büyük satış sitelerinden “Booking.Com” sitesini ziyaret ederseniz bu konunun ciddiyetini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Günümüz de teknoloji bu kadar ilerlemişken, sanal dünyada ticaret bu kadar rağbet görürken, turizm sektörünün böyle bir sorunu yaşıyor olması, düşündürücü.

Şuan internet, geleneksel konaklama satışlarını, dünya çapında hızlı ve rahat olması sebebi ile büyük bir ölçüde geçmiş durumda ve hızla ilerlemekte.

İnternet ortamında büyüklü küçüklü milyonlarca firma konaklama satışlarını arttırmak için çabalıyor ve ellerindeki otel sayılarını mümkün olduğu kadar genişletmeye uğraşıyorlar.

Internet yazılımlarının gelişmesiyle web sitelerinde sürekli değişiklikler yapıyorlar.

Bunlardan en önemlisi misafirlerinin otel seçimlerini yaparken, arzuladıkları hizmeti alabilecekleri oteli satın alırken seçimlerini kolaylaştırmak adına otelleri bazı kriterlere göre sınıflandırıyorlar.

Bölge, Kategori, iç Hizmetler v.s. Kategori olarak sundukları otel sınıflandırmaları 1, 2, 3, 4, 5 yıldızlı şeklinde.

Otelci anlaşma esnasında bunlardan birini seçerek, otelini internet ortamında pazarlamada ilk adımını atıyor. İnternette satış yapan milyonlarca firma genel olarak bu standardı kullanıyor.

Türkiye deki sınıflandırmalar ise dünyadan biraz uzak kalmış durumda,80’li yılların sonlarında birkaç otelin arzusu ile “Özel Tesis” sınıflandırmaya dahil edilmişti, bunun en önemli sebebi bu tip otellerin o dönemki sınıflandırma puanlamasının çok farklı noktasında olmasıydı.

Oda sayıları itibari ile üst kategorinin altında kalıyor, fakat hizmet şekli, konforu ve tarihi dokusu açısından da alt kategorinin üstünde kalıyordu.( Turing işletmesinde olan Yeşil Ev ve Ayasofya Konakları gibi ).

Bu dönemlerde pazarlama araçlarının içinde internet yoktu ve yabancı konuklara “özel tesis” kavramını anlatabilecek bir deyim de yoktu.

Otelciler daha sonraları bu sınıflandırmayı kendilerinden butik olarak tanımlamaya başladılar, misafir memnuniyetine göre kolay şekillendirilebilen hizmet verebildikleri için.

Yıllar sonra tarihi bölgede özellikle Sultan Ahmet bu tip otellerin sayısı arttı ve ortada bir rant doğdu ve bölge değer kazanmaya başladı, fakat yanlış olan oda sayıları, maliyetleri, fiziksel yapıları açısından aralarında uçurumlar olmasına rağmen 10 odalı otel ile 50 odalı otel aynı kategoride sınıflandırılıyor yani özel tesis olarak.

Bu hiç de adil olmayan sınıflandırma zamanla pazarlamada da sorunlar getirmeye başladı.

İnternet ortamında her iki otelde kendini dünyada hiçbir sınıflandırmaya sokamadığı için 4 yıldız yada 3 yıldız olarak pazarlamaya başladı ve fiyat rekabeti açısından bir kaos oluştu.

Ayrıca daha sonraları lüks bir konfora sahip ama 5 yıldız kategorisine giremeyen otellere de “boutique hotel” belgesi verildi. Sınıflandırma puanlama sistemi de buna göre düzenlendi.

Şimdi turizm bakanlığı kendini farklı kategoride pazarlayan otellere cezalar gönderiyor, burada suç internet ortamında, otelini hiçbir kategoriye sokamayan otelcide mi yoksa dünyadan uzak hiçbir ilgisi olmayan sınıflandırma oluşturan Turizm Bakanlığında mı?
Cezalar hiçbir uyarı yazısı gönderilmeden veriliyor ve otelciye söz hakkı tanınmıyor.

http://www.kultur.gov.tr/TR/belge/1-43963/eski2yeni.html

 

Yazar Recep Arısoy

 

Etiketler: Recep Arısoy,
Okunma Sayısı: 3225
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker