web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Ankara’lılarla Birlikte Yaşayan Başkentliler

Geçtiğimiz 10 KASIM günü bir kez daha andığımız Atatürk’ün gelişinden sonra Ankara artık sadece bir coğrafi tanım değildi. Atatürk’ün katkıları ile Ankara için yapılanlar kendi içersinde yeni bir yaşam tarzını, bir düşünceyi, bir görüşü ve bir uyumu ifade ediyordu. Ankaralılar da bu oluşuma özveri ile destek verdiler.  

Ankara’da yönetici olanlar uzun yıllar kenti hep bu iki anlayışın uyumu ile yönettiler. Atatürk’ü bu anlayışı ve değişimi Ankara’ya getiren, bir örnek hemşehrimiz olarak tanımlamak istedim.

Ankara resmen başkent olmadan 23 NİSAN 1920 günü Anadolu’da seçimi kazanarak Ankara’ya gelenler bu yeni anlayışın ilk tanıklarıydı. Gerçekten yeni bir kente yeni bir kimlikle gelmişlerdi, Ankara’da yaşananları o günün kayıtlarından okuyoruz. “ Ulus Meydanında Ankaralılar vatanın dört bir köşesinden gelmiş milletvekilleriyle sarmaş dolaş olmuş ve kendi kaderine sahip olabilmenin sorumluluğu ve mutluluğuyla coşkun sevinç gösterilerinde bulunuyordu. Vakit geldiğinde hep birlikte Hacı Bayram Camiinde Cuma Namazı kılındı; Meclis binasına gelindi ve en yaşlı üye sıfatıyla Sinop milletvekili Şerif Bey ilk toplantıyı açtı”. hep böyle oldu

Ankaralılar ev sahibi olarak yeni ortamı, yabancı diplomasiyi, Cumhuriyet ve Egemenliğin gereği olan kurum ve kuruluşları tanıyor kentlerinin farkını yaşıyorlar; keyif alıyorlardı Ankaralılar hizmet için kentlerine gelen Başkentli hemşehrilerine Ulus’tan Çankaya’ya ulaşan en değerli arazilerini de tahsis ettiler. Ankara’daki Alman Kültür Merkezi tarafından tespit edilen, yakın tarihin izlerini taşıyan 50’ye yakın yapı, mimari olduğu kadar işlev olarak da Başkentin oluşumuna katkıda bulunmuştur.

İstiklal Madalyası'nın ön ve arka yüzünde TBMM binasının sağında ve solunda dönemin Ankara'sının parlayan bir yıldız olarak yer almasını bu özverinin kalıcı anlatımı olarak değerlendirmek; Ankara’nın ön ve arka yüzde farklı çizgilerle yer almasını da kent ve başkent uyumunun bir ifadesi olarak yorumlamak istiyorum.

Bu arada Ankara hanlarda kalmaya başlayan TBMM üyelerinin ve yabancıların konaklayacakları yer ihtiyacı nedeniyle Başkent oteller (Ankara Palas) ve Vakıf Apartmanları ile turizme de açılmaya başlıyordu. Ankara’daki oteller aynı zamanda Türkiye’nin her köşesinden gelenlerin yönetenleri ile buluştuğu birer mekandı. Günümüzde TÜROFED üyesi işletmelerimizde devam eden bu geleneğin öncüleri Bulvar Palas, Büyük Ankara, Mola, Dedeman sorunların paylaşıldığı ortamlardı. Koç Holding, Çengelhan ve Çukurhan Projeleri ile, hem Ankaralı hem de Başkentli olarak Kale’de yeni bir anlayışı başlattı. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın destekleri ile Altındağ Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları ve Cer Moderni bir başkentli olarak yakın tarihin önemli katkıları arasında değerlendiriyorum.

Devlet büyüklerini kentin caddelerinde görmek, onlarla her ortamda karşılaşma imkanı bulan Ankaralılar kendileriyle birlikte bu kentte yaşayanlara Başkentliler diyordu. Hatta geçişleri için kapanan yollarda beklemek bile, mavi ışıklı araçlar galebe çalmadığı için, şimdiki kadar rahatsız etmiyordu. Mesai çıkışı Kızılay Bahçesinde sohbet eden Bulvarda yürüyen Başkentlilerin de bir üstünlük ve öncelik kaygısı yoktu. Ankara günlük yaşamda, kişilerin davranışlarında ve trafik düzeninde örnek gösterilen bir kentimizdi.

Başkent olmanın bir gereği de tüm çözümlerin merkezi olmasıydı. Bu bağlamda sadece bürokrasi ve yönetim değil tüm ülkenin sağlık sorunları da Ankara’da çözülüyordu. Anadolu’daki ilk örnek hastaneleri bugün dünya ölçüsünde sağlık kurumları haline getiren hekimlerimizin bu oluşumdaki katkılarını da unutmamak; geçmişin ve geleceğin Ankara’sındaki yerlerini şükranla anmak gerekir.
Paylaşmaktan mutlu olduğumuz Başkentlilik, tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte yaşatmamız gereken, ebedi hemşehrimiz Atamızın bir yadigârıdır.Hürriyet

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 2. Başkanı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği ( ATİD) Başkanı

Okunma Sayısı: 3398
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker