web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Türkiye, kişi başı 770 USD geliri ile dünyanın en kaliteli 7. Ülkesi

Turizm sektöründeki sıcak gelişmelere bakıldığında, dünya turizminde Türkiye’nin çok büyük ilerleme yaptığını görüyoruz, özellikle gelirde ve kişi başı döviz gelirinde Türkiye çok önemli yol aldı.

2011 yılında turizm sektörünün, turist kalitesini ciddi anlamda artırdığını, daha önceki yıllarda ucuz turist olarak görünen, Ortadoğu pazarında dahi turist kalitesini değiştirdiğini görüyoruz.

Türkiye 2010 ve 2011 yıllarında Ortadoğu pazarında çok ciddi yükselirken, bu Pazarda fiyatını istikrarlı şekilde yükselterek, Rus pazarının dahi fiyatının üstüne çıkarttığını görmekteyiz.

Avrupa ve Ortadoğu pazarlarında çok ciddi fiyat farklıkları göze çarpmamakla birlikte, bazı Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu pazarının fiyatlarının aynı oranlarda olduğu ortaya çıkıyor.

2011 turizm, ülkeler kişi başı döviz geliri.ABD 1, 733 USD, Almanya       1, 289 USD, İngiltere 1, 081 USD, İspanya 996 USD, İtalya 889 USD, Çin 822 USD, Türkiye 770 USD  Sektörün en büyük sorunlarından olan kişi başı döviz gelirinin 2011 yılının ilk altı ayı verilerine bakıldığında, yükselerek 770 dolara yükseldiğini görüyoruz.

Bu yükseliş sektör açısından çok önemli olmakla beraber, aynı zamanda çok ciddi gelir yükselimi ile birlikte, turist kalitesini de arttığının gösteriyor.

Gelir ve kalite yükselişinin “Her şey Dahil Sisteminin” iç boşluklarının doldurulma çalışmalarına, Bakanlık tarafından başlandığı anlamını da taşıyor.

Turizm gelirine yıllardır en büyük darbeyi vuran “Her şey dahil” sistemine 2009 ve 2010 yıllarında gösterilen ciddi tepkilerin, bir çok tur operatörleri tarafından dikkate alınarak, bu sistemde fiyatlarını yükselttiklerini görüyoruz.

2009 yılında Ege Üniversitesi “Turizme Yön Verenler” konferansın da, “Her şey Dahil” sistemi ile ilgili sistem boşluğu sorununu gündeme getirmiş ve çözüm önerisini de sunmuştum.

Bu açıklamam ciddi olarak basında yer alınca, diğer turizm yazarı arkadaşlarımızda konunun üstüne ciddi olarak düşmüşlerdi.

Aradan çok geçmeden sayın bakan, “Her şey Dahil” sisteminde iyileştirilme yapılacağını açıklayarak, sistem boşluklarının giderileceğini söylemişti.

Sayın Bakanı kutlamak gerekli, 2011 yılına geldiğimizde sistemle ilgili, Bakanlığın ciddi çalışmalar yaptığını, bizzat bakanlıktan bende öğrendim, yani bakan söylediği çalışmaları gerçekleştiriyor.

2011’in ilk altı ay verilerine bakıldığında, 2010 yılında sayın bakanın 30 milyon turist hedefliyoruz açıklamasının, hedefe ulaşabileceğini görüyoruz.

Özellikle, 2010 ve 2011 dönemlerinde, bakanlığın istikrarlı kararları ve seçimlerden sonra sayın bakanın tekrar koltuğuna oturması, radikal olarak, birçok projenin uygulamaya konduğu gerçeğini de netleştiriyor.

Kişi başı döviz gelirinin yükselmesine bir önemli nedende İstanbul otelleri, İstanbul otellerinin 2010 ve 2011 yıllarında fiyat çıtalarını yükseltmesi.

2011 yılında otellerin oda fiyat ortalamalarına baktığımız da, İstanbul da 5 yıldız otellerin oda ortalama döviz fiyatlarının 170 -200 Euro’ya, 4 yıldız otellerinde oda ortalama fiyatlarının 120 -150 Euro’ya kadar ulaştığını görürüz.

2010 yılında İstanbul otellerinin, 5 yıldızda 120 -150 Euro, 4 yıldız da ise 70 -100 Euro civarında olduğunu ve yaklaşık otellerin oda fiyat ortalamalarında, 30 - 40 Euro artış olduğu anlaşılmaktadır.

Kişi başı döviz gelirinin 2011 yılında yükselişi sektörü ve bizleri sevindirdi ama 2012 yılında bu rakamın düşmesine neden olabilecek önemli bir sorun sektörün önünde durmakta.

İstanbul turizm gelirinde büyük pay sahibi olan “S-Class” oteller önemli bir sorun ile karşı karşıya, bu sorun çözüme ulaşmaz ise, “S-Class” otelleri,  İstanbul turizm gelir hedefini riske sokabilir.

“S-Class” otellerin internet satış sitelerinde, sınıfsız oteller olarak yer alması, S-Class” otelciliğini ciddi olarak hem fiyat olarak, hem de satış olarak, sıkıntıya soktu. Daha öncesi “S-Class” otellerin internet satış sitelerinde, 4 yıldız sınıfında satılıyor olması, S-Class otellere büyük avantaj sağlamakta idi.

İnternet satış sitelerinde, S-Class” otellerin, 4 yıldız sınıfında satışa yasak olması nedeni ile tüm internet satış siteleri, “S-Class” otelleri, sınıfsız oteller olarak satmaya başladı.

Avrupa’nın da “S-Class” otel sınıfının tanınmıyor olması da diğer bir sorun, bu soruna da Türofed, Turob ve Bakanlığın bir an önce el atması gerekmektedir..

 

Recep Arısoy
Turizm Yazarı

 

Okunma Sayısı: 3389
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker