web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Yeni Ramazanlar

Bir rivayete göre ramazan, kendisini çok iyi karşıladığımız ve uğurladığımız için bizleri özler; bu nedenle de her yıl on gün erken gelirmiş. Bu yıl ramazanı kentlerimizde özel programlarla yaşayanlar da onu daha çok özleyecekler; on gün bile az gelecek. 

Etkinliklere katılma fırsatı bulan herkesin düşünceme katılacağını düşünüyorum. Burada hep “eski ramazanlar” diye bir özlemin dile getirildiği dönemlerin yerini “yeni ramazanlara” bıraktığını görüyoruz. 10 yıl daha devam edecek yaz ramazanları, orucun ibadet olarak verdiği mutluluğun tamamlayıcısı olacak etkinliklerin, kentlerimize yapabileceği katkıların da ortaya konmasını sağlayacaktır. Turizm sektörü olarak bu gelişmeyi Ramazanı turizm ve kentler arası gezilerin bir nedeni haline getirecek, gelecek 10 yılın hedefleri arasına girebilecek bir şekilde planlayabiliriz.

Burada pek çok yerde tanık olduğumuz bu etkinlikler arasında Ankara ve Eskişehir modellerini değerlendirmek istiyorum. Ankara’nın hızlı trenlerle bağlandığı ve bağlanacağı kentlerimiz  (Konya, Sivas gibi) için de bir çekim merkezi haline gelmesinde, ramazan etkinlikleri belirleyici olacaktır.

Hizmet kalitesi açısından da seçkin işletmeleri barındıran Ankara Hamamönü ve Odun Pazarı projeleri Mimari dokuyu iyileştirmekle kalmıyor aynı zamanda bölgenin sosyo-ekonomik yapısını da iyileştiriyor. Kentlerimiz arasında tüm yıl devam eden bu etkinlikleri karşılıklı olarak paylaşacağımız günlerin yakın olduğundan eminim.

Altındağ Belediye Başkanı Sayın Veysel TİRYAKİ’nin önderliğinde başlayan yenilenme, ortamın onu var etmeye yarayacak değerlerini çok iyi kullanmanın güzel bir örneğidir.  TV 8’de Erkan TAN’ın özverisi ile buradan tüm Dünyaya taşınan Ramazan Programı, bizi bu kavramlarla tanıştırmış oldu. Hizmet kalitesi açısından da seçkin işletmeleri barındıran Hamamönü, Aralık ayında tamamlanacak Hamamarkası projesi ile Turizm Kenti, Ankara Kalesi’ne uzanan yolu da hem kavramsal hem de mekânsal olarak kısaltarak bu projenin de yapılabilirliğini güçlendiren bir niteliktedir.

Mehmet Akif Ersoy’un, dost meclislerinde söylediği nükteleri hatırlayan mahallenin eskileri, buralar zamanında devlet büyüklerinin gelip gittiği yerdi, halka karışıp sohbet ettiği yerlerdi diyor. Kültürün güzellikleri ile eski niteliğine de tekrar kavuşuyor. Bisiklet yolları, El Ürünleri Pazarı, Sanatçılar Sokağı, açık oturumlar, söyleşiler, imza günleri ve daha niceleri kendi şehrini de bilmek arzusu duyan Başkentlileri sadece ramazanda değil, tüm yıl burada bekliyor.

Bu yıl, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında ödül alan Hamamönü, Dünya Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu (FIJET) tarafından verilen ve Dünya Turizm Oskarı olarak kabul edilen Altın Elma ödülüne de aday olabilecek ve ülkemize üçüncü ödülü getirebilecek bir oluşumdur.  Bu konuda üyesi olduğum Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) aracılığı ile gerekli teşebbüsleri yapabiliriz.  Bu ödülde de en büyük pay şüphesiz Belediyemize, öncü ve örnek bir ramazan yayını yapan TV 8’ ekibine ve emeği geçenlere ait olacaktır. Projenin fikir aşamasından beri arkasında olan ve desteklerini esirgemeyen Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY, bu konuda tüm Türkiye’de yapılacak benzeri uygulamalar için de bir cesaret kaynağıdır.

Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi’nin ve Odunpazarı Belediyesi’nin Mahyalar Yanarken teması ile ramazanın başında düzenlediği ve Şehitlerimizin anısına durdurduğu Ramazan Etkinlikleri, diğer merkezler de dahil olmak üzere yoğun ilgi çekiyor. Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi, Eskişehir için bir ekonomik fırsat haline dönüşmüş Lüle Taşı gibi geleneksel el sanatlarını canlandırmıştır.

Ayrıca kadınları aile ve ülke ekonomisine katkıya özendirmiştir ve bunlar gibi pek çok özelliği bünyesinde barındırması ile artık bir Odunpazarı ve Eskişehir projesi olmaktan çıkarak yavaş yavaş bir Türkiye projesine dönüşmektedir. Bu durum, benzer birçok projenin önündeki en büyük tehlike olan “kişiye/kuruma bağımlılık”  öznelliğini geri plana atarak kendini sürekli yenileyen, sürdürülebilir bir proje olmasını ve geleceğe de bu özelliklerle bağlanmasını sağlayacaktır. 

Burada tüm Belediye Başkanlarımıza katkıda bulunmaya hazır bir derneğimiz, (ATİD Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği) olduğunu hatırlatırken. Öncü ve örnek projeler oluşturan Başkanlarımız Sayın Prof.Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN,  Sayın Veysel TİRYAKİ ve Sayın Burhan Sakallının isimlerini anmadan geçmek mümkün değil. Ankara Hamamönü’nden tüm ülkeye yönelik iftar programları sunan TV 8 ekibi ve Erkan TAN’I da kutlamak ve Bugün beş ayrı sokakta devam eden çalışmaları da kapsayan Odun Pazarı’nda da programlar çekmesini önermek istiyorum.

Tarihimizde ve sanatımızda yeri olan Bilecik ve Kütahya illerimizin imkanlarını da bu köşemizde paylaşacağız. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun izlerini ortaya çıkaran projeler yanında bu yılın bir palindron özelliği olan 11.11.11 gününün Bilecik’te özel kutlamalara zemin hazırlayacağını düşünüyorum.

Bütün kentlerimizin bir dönemde kendilerini tanıtan birlikte anıldığı markaları vardı kuşkusuz. Ramazanların bu geleneklerin ortaya çıkmasına katkı yaparak bu değerleri çağdaş gezginlerin ilgisine taşıyacağına inanıyorum. Yaz ramazanlarının getireceği alışkanlığın günümüzün sosyal yalnızlık problemlerinin giderilmesine bu tür etkinliklerle katkı sağlayacağını ve bunun süreklilik kazanacağını düşünüyorum.

ATİD olarak her hafta yayınladığımız Ankara Etkinlikleri Bülteni’nde ve www.atid.org.tr sitemizde “Hamamönü’nde Bu Hafta” başlığı ile özel bir yer vererek Sayın Başkan’ın bu çabalarına  katkıda bulunurken; Türkiye çapında bir uygulamanın da temellerini atmak istiyoruz. ATİD’in görev bölgesinde olan illerimizden Ankara’ya gelecek konuklarımıza  ve aynı şekilde Ankara’dan gidecek ziyaretçilere bu yolla da yardımcı olmak istiyoruz.

Atalarımızın yüzyıllar önce ortaya konmuş geleneklerini yaşatacağımız bu ortamlarda Bayram sevincimizi büyüklerimiz, ailelerimiz ve konuklarımızla paylaşmamız dileği ile tüm dostlarımızın bayramını kutluyorum.

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

Okunma Sayısı: 3319
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker