web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Ağustos Ayı İstanbul Otelleri Doluluk Araştırması

İstanbul da zincir oteller, profesyonelce yönetilmiyor.

İstanbul zincir otellerinde, Ağustos ayında %30 - % 40 düşüş yaşandı.
 
Turizm Yazarı Recep Arısoy’un araştırması, turizm sektöründe düşünülmesi ve otel patronları tarafından dikkate alınması gereken sorunu gün yüzüne çıkarttı.
 
Arısoy’un yaptığı araştırmaya göre İstanbul da devasal zincir otelleri yöneten yönetici ve yönetim kadroları, meslekte profesyonel olmalarına rağmen, işletmelerini profesyonelce yönetemiyorlar.
 
Arısoy’un bu yöndeki tespiti ise, otellerde her yıl Ramazan ayında ve bazı Pazar düşüşlerinde oluşan boşluklar, bu boşlukların tekrar tekrar yaşanıyor olmasının, tamamıyla yönetimsel hatalara bağlı olduğu.
 
Arısoy’un, İstanbul da, Ağustos ayı için otelcilerin dolulukları araştırmasında alınan veriler, Ramazan ayında otellerin doluluklar da ciddi düşüşler yaşadığı, özellikle büyük Türk marka zincir otellerde düşüşlerin çok ciddi oranlarda olduğu sunucunu çıkarttı.
 
Ramazan ayının gelmesi ile Ortadoğu pazarındaki düşüş, şehir otelcilerin tamamını etkilerken, parmakla gösterilecek kadar az bazı otellerin doluluklarının %90’ı bulduğu görüldü.
 
Bu otellerden dikkat çekenleri, Aktürk Hotels Group’a ait. Bu gruba ait otellerde çok ciddi düşüş görülmedi, Aktürk Hotels Group’un ay bazında % 90 üzerinde doluluğu yakaladığı göze çarpıyor.
 
Düşüşler büyük Türk zincir otellerin doluluklarını % 30 ve %40 oranların da etkiledi, Her yıl Ramazan ayında Ortadoğu pazarından dolayı oluşan boşluktan etkilenen oteller, bir sonraki yıl içinde aynı bekleyişi sürdürüyorlar mı, yoksa önlemlerini alıyorlar mı?
 
Araştırma sonucu çıkan netice, birçok zincir otellerin buna yönelik önlemler almadığı ve yanlış pazarlama stratejilerinden dolayı, bu düşüşleri yaşadığı.
 
Turizm sektörünün dev yatırımları olarak görünen bu devasal zincir oteller, dışarıdan bakıldığında kurumsal ve profesyoneller tarafından yönetildiği görünüyor.
 
Bu düşüncenin gerçekliğini araştırmanın sonucu çelişkiye sokuyor, profesyoneller tarafından yönetilen bu işletmelerdeki, ciddi hatalar, otelin profesyonel yönetim ve kadrosu varken nasıl gerçekleşiyor?
 
Araştırmanın sonucunda çıkan diğer önemli bir veri ise, tüm otelcileri düşündürecek olan sorun, bu hataların sadece Ramazan ayı ile paralel olmaması ve genel olması.
 
Otellerin yıllık doluluk oranlarına bakıldığında, doluluk oranında, 5 yıldız otelleri 3,4 yıldız ve butik otellerin geride bıraktığı görülüyor.
 
5 yıldız otellerin oda kapasitesi ve yatak kapasitesinin yüksek düşünüldüğü gerekçesi de gösterilemiyor bu konuda, bazı 4 yıldız oteller ile 5 yıldız oteller arasında çok büyük kapasite faklılıkları gözükmemekte.
 
İşte bu hataların nasıl gerçekleştiğini, araştırmamın sonucunda alınan ilginç detaylar.
Kurumsal ve profesyoneller tarafından yönetildiği düşünülen bu dev marka otellerde, profesyonellerin çok sıkı çalışmaya gelmedikleri, sadece mesai tamamlama peşinde koşmaları ve buna bağlı psikolojik bilinçaltı.
 
Özellikle üst yönetimlerin çalışma şekillerinde ise, acı bir gerçek yatıyor.  Üst yönetimlerin ofis ve internet bağımlılıkları, çalışma şevklerinin düşmesine, üretkenliklerinin kısırlaşmasına, sorunlara üşengenlik içinde yaklaşmalarına neden oluyor.
 
Otel üst yönetimlerinin mesai başlama saatlerinin 10:00 -12:00 arası olması ve geç olması, güne geç başlamaları, gün başlangıçların da Pozitif enerjiyi kaybetmeleri ve bunun gün sonuna kadar devam etmesi.
 
Bu büyük otellerde emir komuta zincirinin sert yürümesi de, işletme içerisindeki sorunların çözülmemesine, bu sorunların paralel birbirini takip etmesine, iletişimin sağlıklı olmamasına neden oluyor.
 
Üst yönetimle alt yönetim ve çalışanlar ile yönetim arasındaki iletişim bozuklukları, sağlıksız iş ortamı oluşu, verimsizlik, yaşanılan stresler, üst yönetimin tamamen güne pozitif başlamamasının vermiş olduğu gerginliğe ve agresifliğe bağlı, olduğu gerçeğini koyuyor ortaya.
 
Kısaca üst tarafta başlayan stres ve gerilim tamamen yayılarak her bölümü etkisi altına alıyor, pozitif güne başlayamamanın vermiş olduğu bu stres ve gerilim, şevksizliğe, üretkenliğin durmasına neden oluyor.
 
 
 
Recep Arısoy
Turizm Yazarı
 
Okunma Sayısı: 4323
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker