web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Gurbet Altay
iletisim@turizmdesonnokta.com
İklim Değişimi

Son dönemde özellikle yurtdışı çalışmaları yapan şirketlerin üzerinde durduğu ve ilk yurtdışı deneyimlerinde karşılarına çıkan bir sorundan bahsetmek istiyorum.İlkim değişlikliği…

Bu bizim bildiğimiz mevsimsel değişim değil tabii ki.Gidilen yerin değişimi.Mevsimsel ve koordinat değişimi olsa çok kısa sürede alışıyorsunuz.Ama ülke iş iklimi ya da yaşantı iklimine gelince o hemen alışılması zor oluyor.
Örneğin Afrika’ya ilk giden şirketler bu olaya biraz duyarsız kalmışlardı.Ve zamanla çok şey kaybettiklerini öğrenince hemen müdahale etmeye başladılar.Askerlikte bir tabir vardır,arazide kaybolmak istiyorsan toprak ve arazi ile bir olman lazım ve onu anlaman lazım diye işte ülkeler arası iş ve ya diğer konularda da o ülkenin bir parçası gibi hareket edilirse başarı gelecektir.
Bizlere çok ama çok farlı bile gelse yaşantıları Hz.Mevlana’nın hoşgörüsünü unutmadan hoşgörmeliyiz.O sebepten her insan bir alemdir düşüncesinde de yola çıkarsak dili,dini,ırki,rengi ne olursa olsun başaroı için bütünleşmek gerekir.
Gelelim iş hayatına Afrika’ya ilk gidenler demiştik evet onlar çok zorluk çektiler ama yine de anlaşabildiler.Peki neydi orada anlaşmalarını sağlayan şey.Afrika’da birçok insan yabancı dil bilmiyor,bırakın dili yiyecek ekmekleri yok.Biraz araştırıldığında şunları girdük.
Afrika’ya ticarek amaçli gidenlerin kullandığı dil çok bilindik bir dil ama bizler sanırım kullanmaya kullanmaya unutmuşuz o dili.İşte o dil “sevgi ve samimiyet dili” olmuş.
İnsanlara karşı samimi ve içten olursanız tabii ki biraz da sabırlı olmak lazımdır bunu unutmamalıyız.
Bunu yapabildiğimiz sürece de başarı bizimle gelir.
 
 
Gurbet ALTAY
MLNinsan Eğitmeni

 

Okunma Sayısı: 3548
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker