web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Basın kışkırttı vur dedi ...

Basın kışkırttı vur dedi, Belediyeler otelcileri ve restorancıları idam ediyor

 
 
Beyoğlu, Laleli ve Sultanahmet’te ortalık toz duman, belediye zabıta ekipleri, bir tabur askeriye'yi çağrıştıran kalabalıkla, otellerin ve restoranların, kaldırımlar üzerindeki masalarını ve mönülerini kaldırıyor.
 
Geçen hafta basında çıkan bazı abartılı haberler üzerine, Beyoğlu ve Fatih belediyeleri, otel ve restorancılara savaş açmış durumda, basın kışkırttı vur dedi, belediyeler öldürüyor.
 
Bu bölgeler de gün içerisinde inanılmaz hoş olmayan görüntüler yaşanıyor, belediye ekipleri, bir otelin restoran mönüsünü, büyük bir kalabalık ekiple kaldırdı, görüntü inanılmaz çirkin, arbedeler yaşandı, buraların turistik olduğu tamamen unutulmuş.
 
Bu bölgelerin turistik olduğu kesinlikle unutulmamalı, bu manzaralar sektör açısından hiç hoş olmayan görüntüler, yıkım yerine bir tabur insanla gidilmez, bu tür durumlar, turistlerin korkmasına neden oluyor.
 
Resmi kıyafetli zabıta görevlileri gören turistler, bu görevlileri polis sanıyorlar, korkuları daha da artıyor, çevreye ve sektöre zarar vermeden, bu çalışmaların yapılması gerekli.
 
Geçen hafta bir haber ajansında çıkan haberleri çok ciddiye almış belediyeler, bu görüntü sadece ülkemizde yok, bazı ülkelerin birçok turistik bölgelerinde, otel ve restoranlar, kaldırımlar üzerinde onlarca masalar da hizmet veriyorlar, üstelik insan trafiğinin çok fazla olduğu yerler, buna örnek göstereceğimiz birçok ülkede, birçok bölge var.
 
İtalya, Yunanistan, Fransa ve İspanyada örnek göstereceğimiz buna benzer birçok bölge var, en basit örnek ise, İtalya’nın Venedik şehri, turistik bölgelerin kalkınmasına ve hareketlenmesine de aslında, böyle yerler vesile oluyor, bölgeye hareketlilik getiriyor.
 
Bu konuyla ilgili araştırmayı yapan haber ajansı, Lalelideki kaldırımların işgal altında olduğu ile ilgili ,esnafın çok şikayetçi olduğunu, konuyla ilgili araştırma yaptığını iddia ediyor, her gün bu konuyla alakalı onlarca mail aldığını yazıyor, bu bana hiç inandırıcı gelmedi.
 
Haber üzerine bölgede bende araştırma yaptım ama hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım, esnafların hiç birinden konuyla ilgili şikayet duymadım, bölge zaten değişim yaşayan bir bölge, otelciliğin hızlı ilerlediği bir bölge.
 
Siz bölgedeki asıl soruna değinmek yerine, tamamen turizmi baltalama peşindesiniz, bölgedeki önemli sorunu hiç görmezden gelmişiniz, esnafların asıl şikayetleri seyyar satıcılar, üstelik bölgedeki seyyar satıcılar tehlike saçıyor etrafa.
 
Ellerinde poşetler ile tekstil ürünleri satıcısı görünümündeki seyyar satıcılar, turistlerin çantalarını ve cüzdanlarını çalmakla meşgul, üstelik bunlar ekipler halinde yapılıyor, bir turistin etrafında onlarcası beliriyor, çantadan cüzdanlar araklanıyor.
 
İddialarınıza tamam sonuçta bu bir iddia adı üzerinde, ama bazı konularda da haddinizi aşmadınız mı? Yazdığınız bu cümle “Lalelide kanunları güçlüler deler geçer garipler takılır" bölgedeki otel ve restorancılara karşı çok ağır bir itham değil mi?
 
Türkiye ekonomisinin kalbi olan turizm sektörüne karşı çok hassas olmalıyız, turizmciler, bir turist bin turisttir anlayışı ile hizmet etmeye ve o insanların Ülkemizden memnun bir şekilde ayrılmasını düşünürken, sektörü baltalamak niye?
 
Her sorunun ortak yolu bulunmalı, belediyeler programlı ve profesyonelce sorunları çözmeli, cehalete sürüklenmemeli insanlar, haber ajansına da tavsiyem araştırmasını sağlıklı yapması, yapılan haber hiç inandırıcı değil, özürlü vatandaşı da haber içine koyarak, duygusallık katmış, sansasyon yapma peşinde.
 
Gazetecilikte profesyonellik isteyen bir meslek, bir kaç kişi mail gönderdi diyerek, sorunları körükleyici, karşı tarafı tahrik edici ve rencide edici tavır sergilenmez.
 
Haber metni oluşturan gazeteci, çözümünü de yazarak yayıma sunar haberi, basın yayın ilkeleri diye bir şey var. Siz basın olarak burada hem belediyelere, hem de belediye başkanlarına çok büyük haksızlık ettiniz.
 
Olan size olmadı, olan turizm sektörüne oluyor.
 
Hangi sektörde ne mesleği yapıyorsak, her mesleği gereği gibi icra etmeliyiz, profesyonelce.
 
 
 
Recep Arısoy
Turizm Yazarı
 
 
 
Okunma Sayısı: 3165
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker