web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Siteler Destek Bekliyor

Sayın Ertuğrul GÜNAY’ın 61’nci hükümette de Kültür ve Turizm Bakanı olarak yer almasını, başlatılan önemli projelerin aynı hızla devamı, ülkemiz ve Anadolu’da oluşmaya başlayan kültür bilincinin ve turizmin gelişimini sürdürmesi açısından bir kazanç olarak düşünüyorum. Turizmciler olarak bizi sevindiren bir başka husus Sayın İsmet YILMAZ’ın da kabinede yer alması. Turizmde hedeflerin aşılması anlamında başarılar yakaladığımız yakın dönemde tüm deneyimlerini ve gayretlerini Türkiye için kullanan, sektöre desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanlarımıza başarı dileklerimizi iletirken, bu durumu Sayın Başbakan’ın kültür ve turizm alanında elde edilen gelişmelerin ve ulaşım başta olmak üzere sağlanan imkanların devamı yönünde bir güvencesi olarak değerlendirmek istiyorum.

Anadolu’daki kentlerimizin özgün değerlerinin korunmasını amaçlayan çalışmaların süreceği beklentisi ile ATİD olarak yeni projeler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Ankara’nın kültürüne geleneğine dayanan geleceğe kaynak olabilecek değerleri üzerinde yoğunlaşan çalışmalarımız kapsamında Siteler’i  gündeme taşıyabileceğimiz bir örnek olarak görüyorum.

Ankara’nın özelliği olan semtleri ve anılarımız arasında da özel bir yere sahip olan Siteler, sadece Ankara’nın değil tüm Anadolu’nun mobilya dendiğinde akla ilk gelen ismidir. Buğdayın değerinin ekmek ve makarna olduğunda ortaya çıkması gibi, ağacın değerini de burada evlerimizin vazgeçilmezi olan mobilyalarımızı üreten sanatkarlar sağlıyor.

İlk Uğrak Yeri

1957 yılında Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi ( mobilya kenti) olarak 7000 dönümlük bir alanda kurulan Siteler, Türkiye’de tek olma özelliğini uzun yıllar korudu. Hayat verilmiş, emekle yontulmuş ağacın yerini alması düşünülen hazır mobilyalar, alış-veriş merkezleri, fabrikasyon üretimlerle genişleyen arz piyasasına rağmen tüm ülkeden yeni ev kuranların ilk uğrak yeri olma özelliğini yitirmedi. Bu anlamda gerçekten Ankara’nın özel mekânlarından biridir Siteler. Şimdilerde biraz ilgiye ihtiyacı var; yenilikçi bir anlayışla üretim yapılması için çalışan Başkan Sayın Hüseyin TAKLACI’nın projeleri desteklenmeyi bekliyor. Sadece bir mobilya pazarı değil Siteler, geliştirilirse orman ürünleri borsası olabilecek birikime de sahip; desteklediği işgücü ve yan sanayi ortamı ile gerçekten bir bütün. Daimi bir mobilya fuarı anlayışının temelini de buradan oluşturmak, EXPO’ya kabul ettirilebilecek bir yenilik sağlamak da mümkün. Benzerlerini bir yerlerde yeniden yapmak yerine burada oluşmuş ekonomiyi çevresiyle birlikte yenilikçi bir anlayışla korumak, iyileştirmek de önemli.

Pazarlama Destekleri

Ağaca hayat veren bu ortamın geleneksel yapısının korunması için Ankara’nın imkanlarının kullanılmasını öneriyorum. Düşünceme göre Kalkınma Ajansları’nın bir görevi de adı marka olmuş değerlerin korunması; Rekabet gücü olan bir endüstri oluşması için destekler oluşturmak.  Tasarım, tanıtım, sergileme merkezleri yapılması,  imalat için gerekli donanım, pazarlama ve satış destekleri gibi ulusal ve uluslararası piyasada el emeğinin değerini ortaya koyacak bir yapılanma ile Sitelerin Ankara’ya olan katkısı daha da artacaktır. OSTİM le beraber bir ekonomi kenti daha Ankara’ya katkı sağlayacaktır. Sayın Valimizin bu anlamda ilk uğrak yerlerinden bir olma niteliğini ve destek sözünü kazanmış bu semtin ve seri üretime feda edilmemesi ve en önemlisi ustaların, sanatkarların korunması için bir şeyler yapmak gerekiyor. 

10 binden fazla işyerinin üyesi olduğu Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sayın TAKLACI’nın bu yöndeki gayretleri  Siteler’e sonuçları Ankara’nın turizm ekonomisine de yansıyacak olan bir gelişmenin desteği olacak şekilde bakmamız açısından bizlere cesaret veriyor.

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

     

Okunma Sayısı: 3302
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker