web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Yörelerin Çekiciliğini Artırmalıyız

Zamanımızın büyük kısmını alan ulaşımın demiryolları, havayolları ve çift şeritli karayolları ile desteklenmesi sonucunda yaşamlarımıza yeni anlamlar katacak şekillendirecek imkânlar kazandık.  Yolculuklarımızda, yollarımızın sağladığı imkanı sadece hız anlamında kullanmadığımız sürece çevremize ve kendimize daha çok zaman ayırmak mümkün olabiliyor.

Yollarda geçen zamanı kazanılmış zamanlar haline çevirebilmek için, onu tanımlamak ve değerlendirmeyi başarabilmek gerekiyor. Böylece hep yokluğundan, yetersizliğinden   şikayet etmek yerine,onu çok güzel bir dost olarak kazanmış olacağız. Sözgelimi,Ankara’dan İstanbul’a şu kadar zamanda gittim demek yerine, arada bir de olsa Bolu Dağı’nın geleneksel ortamını ihmal etmemek gerekiyor.Varan Tesislerinde Domates çorbası hala aynı tadında;İsmailin Yeri bizleri bildiğimiz ortamında ağırlamaya her zaman olduğu gibi hazır.

ANADOLU’YU HİSSETMEK

Yorgunluğunuzu giderebileceğiniz, gideceğiniz yere dinlenmiş olarak varabileceğiniz bir zaman dilimini kendinize armağan edebilirsiniz.Daha önce sözünü ettiğim Kızılırmak ve Yeşilırmak deltaları,ulaşımın sağladığı kolaylıklar nedeniyle,hafta sonu destinasyonu olarak verilebilecek güzel örnekler arasında.Batıya giderken Polatlı’da Sakarya savaşının izlerine,Gordion’a ve Frigya Havzası’na zaman ayırmak,her yönde kültürlerin beşiği olan Anadolu’yu hissedebilmek, tatillerimize ve zamanımıza değer kazandıracaktır.  

Yolculukta geçecek zamanımızı bize hediye eden kara,hava ve demiryolları ulaştıkları merkezleri yakın çevrelerini de yeni çekim ve turizm merkezleri haline dönüştürdüler. Eskişehir’den sonra Konya da bu anlamda yeni bir destinasyon merkezi olmaya hazırlanıyor.İç hat uçuşlarına açık 46 havaalanımız var.Yeni karayolları 74 ilimizi birbirine bağlıyor.Yolumuzun üzerinde olan,ya da komşumuz olan,zaman nedeniyle uğramadığımız birçok yerleşim birimi,ziyaretçi olarak bizleri bekliyor.Bu anlam da tüm kentlerimizin bilgi ve hizmet birimleri ve imkanları ile donatılmış ziyaretçi merkezlerine ihtiyacı olacak.

HIZLI TREN AVANTAJ

Ankara’daki tanıtım haftalarının da bu anlamda yeni bir anlayışla düzenlenmesi gerekiyor. Geleneksel törenlerin,yöresel özelliklerin ve kültürel ögelerin ön plana çıkarıldığı yeni bir anlayışa ihtiyaç var.Köy düğünleri,yöresel mutfak,halk oyunları,doğa güzellikleri bu anlamda ilgiyi uyandıracak şekilde sunulması gereken değerler arasında düşünülmelidir.

Ankara’da düzenlenen festivallerin, günlerin ve diğer etkinliklerin yöre illerden talep alabilecek şekilde tanıtılması ve özellikle hızlı trenin sağladığı geniş hinterlandın uygun ulaşım zamanları ile desteklenmesi halinde ulaşım ve turizmin birbirini tamamlayan yönünün etkilerini görmeye başlayacağız.

Ulaşımın sağladığı kolaylıklar, Kentler arasında tüm yıl devam edebilecek bir turizm hareketliliği için ortamı hazırlamış durumda; Anadolu’da devam eden turizm yatırımları da yeterli hizmeti verebilecek bir seviyeye ulaşıyor.

Çevremize, yöremize ve tümüyle bize verilen hizmetleri mutluluğumuz için kullanmak bizim elimizde. Turizm ise bunları Değerlendirebileceğimiz ortamın adı. TÜROFED ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) olarak yörelerimizin turizm çekiciliğini artıracak, işletmelerimize katkı sağlayacak bu girişimler için yörelerimizin yanında olacağız.

 

Seçim AYDIN

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı,

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

  
 

Okunma Sayısı: 3299
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker