web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Lokanta Adından Öte Bir Anlayış

Anadolu topraklarında kurulan devletlere Başkentlik yapmış beş şehirden biri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek başkenti olan Ankara,gerçekten yoktan var edilmiş bir nitelik ve değer taşımaktadır. Kuruluşunu izleyen yıllarda başlayan dünya başkentleri arasında saygın bir yer kazanması için yapılan çalışmalar ikinci dünya savaşı yıllarında bile aralıksız devam etmiş ve kent her biri Ankara’nın değerini yücelten eserlere sahip olmuştur.

Ankara Palas,Bulvar Palas,Karpiç Lokantası,Goralı Sandviç buraların işletmeciliğini yapanların kişiliği ile özdeşmiş,kentin yaşamında izlerini bırakmış,ancak korunamamış,burada sayamayacağımız kadar çok isimlerden sadece bir kaçıdır.Başkentin oluşum felsefesini görebileceğimiz,anıların saklı olduğu değerler,sokaklar,yapılarla beraber buralara ifade kazandıran insanlar aramızdan ayrılmaya başladı. 

Derneğimizin kurucu üyelerinden Reşat ÖNAT’ı da geçtiğimiz hafta ebediyete uğurladık. Aramızdan ayrılışı da PİKNİK gibi,kendine özel bir anlatımla bizlere duyuruldu.

İsimleri marka haline gelen pek çok ürün gibi Ankara’nın yaşamında 1986 yılına kadar izler bırakan PİKNİK adının da bir kez daha gündeme getirilmesini,anıları ve katkıları ile yaşatmak zorunda olduğumuz bir dostumuzun,üyemizin hatırasına bir saygı olarak düşündük.

PİKNİK,bir zamanlar şimdi yerinde olmayan Yeni Tiyatro ile birlikte kente renk katan,Kızılay semtinde, bir lokantanın adı olmaktan öte bir anlayış ve bir işletme disiplini simgesi olarak anılmaktaydı. Anılarını tazelemek okurlarımıza ve bu anlayışı tanımak isteyen gençlerimize PİKNİK konusunda yazılanları internet siteleri üzerinden bir kez daha okumalarını önermek istiyorum. 

Günümüzde yeni yapıların içinde kaybolan kent o zamanlardaki,parkları,bulvar kahveleri ve sanat yaşamı ile gerçekten bir açık hava müzesi,kültür ve sanat kentiydi.Hedefimiz başarılı bir tasarım ve uygulama olan Hamamönü ve üzerinde çalıştığımız Kale projeleri ile yeniden kazandırmaya çalıştığımız bu nitelikleri ilk yılların ruhu ile nesillere aktarabilmek.Bu ise Ankara’ya gelip ben Ankaralıyım,Başkentliyim diyebilen,başarıları ile gelecek için izler bırakabilen bir anlayışın oluşmasıdır. Bu oluşuma katkısı olan değerli hemşerilerimizi,müteşebbislerimizi bir araya getirebileceğimiz bir ortam yeni ve eskinin güzel bir uyumu ve bize Başkenti emanet edenlere karşı bir vefa anlayışının ifadesi olacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşarı Sayın İsmet YILMAZ Sivas ilinden milletvekili adayı.Kendisi ile kentin yaşamında önemli yeri olan ulaşımın yapımı devam eden hızlı tren hatları ve çift şeritli yollarla ekonomik katkısının daha da artacağını;Hükümet Meydanı,Gök Medrese,Çifte Minareli Medrese ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Divriği Ulu Camii gibi kültürel değerlerin de kültür ekonomisi içinde değerlendirileceği projelere ilişkin görüşlerimizi paylaştık.

Doksan yıl önce Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentlerimizden biri olan Sivas’ta da yerel bir lezzet olan Sivas Köftesi’ni üç nesildir özel formülü ile sunan ve adını bu nedenle 3N olarak tescil ettiren Nuri Usta da bulunduğu yere değer katanlardan.Burası Güler yüz ve ilgi ile karşılandığınız bir mekan.

ATİD olarak derneğimizin kuruluşunda yer alan,Ankara’nın ve Türk turizminin gelişimine önemli katkıları olmuş,bugün aramızda bulunmayanları da bu vesile ve hatıraları ile bir kez daha anmak istiyoruz.  

Seçim AYDIN
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı

 

Okunma Sayısı: 3431
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker