web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İLE ROPÖRTAJ
VAN TANITIM ÇALIŞMALARI ... SALİH TATLI

Van İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Salih Tatlı Anlattı.
 "VAN GÜZEL"

Van İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Salih Tatlı  bey 3 gün boyunca bizimleydi. Van’ın tanıtım çalışmalarının medya’da  desteklenmesinden yana. Tanıtım konusunda oldukça  yoğun bir çalışmada olduklarını ve bizleri de  Van’da  bu amaçla gördüğü için oldukç amutlu olduğunu belirtti.

Hava yada kara yoluyla Van’a doğru geldiğinizde ilk karşılaşacağınız şey, size kucak açan Van gölüdür. Suları bazen coşar bazen sakinleşir ve bir çok güzelliği size sunar. Çağlar boyunca oluşan medeniyetlere tanıklık eder göl. Bugünkü Van’ı her yönüyle çekici kılan ve masmavi suları kızıllaşan gün batımı, el değmemiş koyları ve kıyıları ile Van cazibe merkezi. Van gölünde gün batımı muhteşem olur. Birde Van’ın  tarihi değerlerini ve  doğal güzelliklerini katarsak, Van şehrimiz görülmesi gereken bir yer olma özelliğini  kat kat artırıyor. Doğuda turizmin başkenti olmaya aday bir şehirdeyiz. Urartu uygarlığının başkenti burası, Gölü, kedisi, çok özel mutfağı, kahvaltı salonları, konuksever halkı ile bir çok güzelliği barındıran ilimiz için “VAN GÜZEL” diyor  ve herkesi bekliyoruz dedi.

2010'un ilk beş ayı itibarıyla Van’a 29 bin civarında yabancı geldi. Geçen yılın aynı dönemine göre oranladığımız zaman % 32 civarında bir artış var. Yerli turistte de 288 bin civarında kişiye ulaştık. Hedefimize doğru yavaş yavaş gidiyoruz. Tüm verilerde bunu görüyoruz. Bu yıl itibarıyla otellerde doluluk oranları da %80’in üzerinde. Sınır açılırsa bu çok daha yükselecek olacaktır.

Van turizminin daha da gelişmesi için charter uçuşların mutlaka yapılması gerekiyor. Şu anda Van Gölü havzasında güvenlik ile ilgili bir sıkıntımız yok. Bizim için önemli olan sadece Van'ı değil Van Gölü Havzası'nı tanıtmak.  Avrupa turları da bizim için çok önemli. Avrupa’dan direk uçuş olsa uçak biletleri ucuzlayacak  ve buraya daha çok turistin gelme ihtimali olacak.  Havaalanımızın havalimanına dönüştürülme projemiz sonlanınca bunların hepsi gerçekleşecek. Ferit Melen Havaalanı  şu anda da uluslararası uçuşlara açık.

2010 yılına kadar yurtiçi fuarlarına gidiliyordu.  EMIT Fuarı bunların başında geliyordu. Travel Turkey’e de bazen katılıyorduk. Resmi olarak en geniş kapsamlı olarak 2009 yılında katıldık. 2010 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Uluslararası bir fuar olan EMIT’te Van Valiliği olarak sponsor olduk. O büyük devlerin arasında yer aldık. Bu yıl  bir fuar listesi çıkardık, 14  fuarın yer aldığı. Bunlara katılmaya  halen devam ediyoruz. Şu ana kadar katılmadığımız bir tek fuar kaldı. ITB Berlin'e, dünyanın en büyük ilk beş fuarından biri olan MITT Moskova Fuarı'na, Sayın Valimizin katılımıyla Ukrayna Kive Fuarı'na, Tiflis Fuarı’na ve Los Angeles Anadolu Kültürleri ve Yemekleri Festivali’ne  katıldık. Festivale Sayın Valimiz işadamlarıyla beraber katıldı. Ağırlıklı olarak turizmciler de oradaydı. Sonra Bakü Fuarı'na gittik.
 
Salih Tatlı Van'ın İran sınır kapısının açılması ve Ermenistan sınırının açılması üzerine büyük bir turizm patlaması yaşayacaklarını şu anda İran ile Hakkari Yüksekova Esendere kapısının açık olduğunu ve günde yaklaşık 8–10 otobüsün  bu kapıdan giriş çıkış yaptığını söyledi . Bu kapı Van’a uzak da kalsa her türlü transit taşımacılığa açıktır. ancak Van il sınırları içersinde bulunan Kapıköy Kapısı açılırsa yılda 100 binin üzerine iranlı van'a gelir. 2009’yılında  Van'a gelen yabancı turist sayısının 20 binden fazlası İranlı'dır. Bunu  Almanya ve İtalya izliyor. Turizmde her şeyi kapalı tutarsanız, yasakçı bir zihniyetle hareket ederseniz, korkularla yaşarsanız kaybedersiniz. Bizim bir korkumuz, endişemiz yok. Kimsenin bizim kültürümüzü, değerlerimizi elimizden alacağı inancına sahip değiliz.

Görenlerin kendini şanslı saydıkları kadar güzel olan Van, bağrındaki gizemli güzellikleri  insanlara açtığı ölçüde mutlu. Özellikle bahar aylarında olağanüstü renklere bürünüyor. Salih Tatlı, sektöre hizmet veren tüm basının da kendilerine destek vermesi gerektiğini  ve Van’ın ön yargılardan kurtularak gerçek değeriyle, tarihiyle, insanıyla ve tüm güzellikleriyle  tanıtılması gerektiğini  düşünüyor.

“Van Güzel” sloganıyla herkese Van’a gelin, Van’ı görün diyor.

Turizmde Son Nokta olarak  Van İl Kültür Turizm Müdür Vekili Sayın Salih Tatlı bey'e güzel sohbeti ve konukseverliği için çok teşekkür ediyoruz.

Okunma Sayısı: 3509

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İLE ROPÖRTAJ - RESİMLER

Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker