web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İLE ROPÖRTAJ
KAHRAMANMARAŞ TANITIM ÇALIŞMALARI ...

  

 TURİZMDE SON NOKTA - Derya Duysak

 

TURİZMDE SON NOKTA'da

ŞEHR-İ TÜRKİYE'nin Konuğu

KAHRAMANMARAŞ 

İl Kültür ve Turizm  Müdürü 

Seydihan  Küçükdağlı…

 
Kendisi ile EMITT fuarında yapmış olduğumuz  görüşmede; Kahramanmaraş’a verdiği hizmetleri ile bugüne kadar ki çalışmalarını anlattı;
 

 

 

Kahramanmaraş’ın kültür turizm ve tanıtım faaliyetlerinde kaydedilen gelişmeler arasında son yılların en heyecan verici olayı Merkez Karamaraş diye adlandırılan bölgede kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan Geç Roma Dönemi’ne ait ve dönemin günlük yaşamdan kesitlerinin tasvir edildiği mozaikler oldu kuşkusuz. Mozaiklerin ait olduğu ‘Antik Germanicia Kenti’ artık kentimizin tarihi mirasları arasında yerini aldı… Bu konuda çalışmaların hızla tamamlanması ve kurumlar arası bir iş bölümünün de sağlanarak gerekli kamulaştırma çalışmalarının İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılmasının ardından mevzuat gereği Müze başkanlığında sürdürülen kazılarda ortaya çıkan taban mozaiklerinin, işçilik ve kalite bakımından emsalleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olduğu ve bu bağlamda kentin dışarıya tanıtılmasında önemli bir misyon üstleneceği fikri tüm kamuoyunda heyecan ve mutlulukla karşılandı.

 

 

 

Bütün bu gelişmeler elbette yorucu, meşakkatli, uzun soluklu bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı. Özellikle 2010 yılı boyunca kent gündeminin ilk sırasında yer eden ‘turizm’ konusunda ne çok değerimiz olduğunu ve aslında ne çok işler yapılabileceğini tartıştık hep. Yıllar boyu ihmal edilmiş bu konuyu gündemimize taşıyan, yaptığı girişimlerle mozaikler dışında da birçok alanda kent turizmini canlandıracak, tarihe ışık tutacak çalışmaları başlatan ve Kahramanmaraş’ın bilimsel araştırmalara da ev sahipliği yapmasını sağlayan, aynı zamanda kültürel alanda da önemli adımlar atarak kentin kabuk değiştirmesine öncülük eden isim olan İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ile son bir yılı değerlendirdik birlikte.

 

 

  

Germanicia Antik Kenti ile başlamak istiyorum konuya. Bir yılda gelinen nokta nedir ve 2011 yılında hedefin ne kadarına ulaşmış olacağız?

 

Küçükdağlı; Bölgede şu ana kadar 21 parselin tescil işlemleri tamamlandı. 5 parselin de 4’ü Bakanlığımız ve 1’i Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ödenekleri olmak üzere kamulaştırılması yapıldı. Yine 1’inin daha KMTSO ödeneği ile kamulaştırılma çalışması devam ederken 2’sinin Bakanlığımız, 2’sinin de İl Özel İdaresi ödeneği ile kamulaştırılması için teklif edildi.

 

 

Mozaiklerin bulunduğu bölgede ilk kamulaştırılan bitişik 2 parselde 2009 yılında başlatılan kazı 2010 yılında tamamlandı. Yaklaşık 1 dönümlük bir alana sahip 2 parselde yapılan ilk kazı sonucu 20 metrekarelik (5x4) tabaka ortaya çıkarıldı. Bu tabaka üzerinde yer alan mozaik figürleri Geç Roma Dönemi Antik Germanicia Kenti’ne aittir. Aynı parsellerden 1995 yılında da mozaik çıkarılmış ve bunlar önümüzdeki günlerde açılacak olan müzemizin teşhir tanzim bölümünde sergilenecektir. Son kazılarda ortaya çıkarılan taban mozaiklerinin ise yerinde teşhiri uygun görülmüş olup önümüzdeki günlerde ‘açık hava müzesi’ formatında projelendirilerek teşhire açılması düşünülmekte.

 

 

2011 yılında Bakanlığımızın da onayıyla çok katılımlı bilimsel kazıların yapılması için de çalışmalarımız sürüyor. Arkeoloji bölümleri olan üniversitelere burada yapılacak bilimsel kazılar için davet yazısı gönderdik, şimdiden talepler gelmeye başladı. Bu elbette uzun zamana yayılacak bir çalışma olacak.

Mozaiklerin ortaya çıkarılması ve bölgede kamulaştırma çalışmalarıyla geçen bir yılın ardından 2011 yılında gerçekleşecek önemli bir faaliyet de Haziran ayında düzenlenecek “5. Uluslararası Türkiye Mozaik Corpusu Sempozyumu”nun ilimizde yapılacak olmasıdır. İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl beşincisi düzenlenecek olan sempozyuma ev sahipliği yapmamız da şehrimizin diğer antik kentler arasında önemli bir yer alması anlamına gelmekte.

direkli mağara kazısı” konusu var bir de. Döngel’deki kazılarda bulunan ana tanrıça figürü ile araştırmayı yürüten Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in “Ana Tanrıça kültürünün yaklaşık 14 ila 16 bin yıl daha geriye gitmesine sebep oldu” açıklamaları konunun önemini belirten ifadeler olarak geçti kayda. Bu araştırmalar ne zamandan beri yapılıyor, kapsamı nedir ve şu ana kadar ne gibi sonuçlar elde edildi?

  

 

Küçükdağlı; İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Arkeoloji bölümlerinden akademisyenlerin başkanlığında yürütülen bilimsel yüzey araştırmaları 2006 yılında başladı. Her yıl olduğu gibi 2010 yılı yaz aylarında da yüzey araştırmaları sürdü. Biz de bu bilimsel yüzey araştırmalarının sonuçları üzerine hazırlanan akademisyen raporları doğrultusunda tescil çalışmaları yapıyoruz. Kentimizde ortalama 200 kadar höyük mevcut olup bu güne kadar yapılan çalışmalar neticesinde bunlardan yaklaşık 80 höyüğün de tescili tamamlandı.

Bu yüzey araştırmaları bizim için tarih, geçmiş ve gelecek ile ilgili bir yol haritası olmaktadır.  2007’de Döngel Direkli Mağarası’nda başlayan kazı çalışmaları 2010 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile her yıl devam edecek. Gazi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Cevdet Melih Erek’in başkanlığında süren bu çalışmanın daha sağlıklı yürütülmesi için Kazı Evi yapımı için de çalışmalara başlandı.

İlimiz Domuztepe mevkiinde devam eden kazı çalışmaları kapsamında 2010 yılında önceki yıllarda çıkarılan eserlerin laboratuar ortamında restorasyonu yapılmıştır. Kentimizde yapılan bilimsel yüzey araştırmaları ve kazı çalışmaları önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

 

 

Kahramanmaraş Müzesi’nde durum nedir, ek inşaat tamamlandı sanıyorum, ne zaman açılacak?

 

Küçükdağlı; Bilindiği gibi müzemizin ek bina inşaatının temeli 1977 yılında atılmış ve o günden sonra atıl durumda bırakılmıştı. 2003 yılı sonunda burayla ilgili başlattığımız çalışmalarla öncelikle ek inşaatın yeniden projelendirilmesi sağlandı. Başta mimari projesi olmak üzere proje çalışmaları üç yıl kadar sürdü. 2006 yılında Bakanlığımız tarafından gönderilen ödenekler sonrası 2007 yılı ihale sürecinin ardından 2008 yılı başında inşaat çalışmaları başladı. İki yıla yakın süren inşaat çalışmalarından sonra 2010 yılında teşhir tanzim çalışmaları yapıldı. Yaklaşık 30 bin eserden imkanlar dahilinde çoğunluğu teşhir edilecek. Şu anda müze ve ek inşaatında son aşamaya gelindi. 2010 yılı sonunda Bakanlığımız tarafından yapılan değerlendirmeler sonu sıcak soğuk iklimlendirme tesisatlarında bazı değişiklikler yapılması gereği nedeniyle müzenin hizmete açılma tarihi 2011 yılı başına ertelendi.

 

2010 yılının kent içinde göze çarpan çalışmalarından biri de konaklar oldu. Eski konakların restorasyon çalışmaları sürüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? 

 

Küçükdağlı; İlimizin tarihi nitelikli ve tescilli sivil mimari örneklerinden olan yapıların kültür turizmine katkı sağlamak amacı ile restore edilmeleri kapsamında 2004 yılında başlatılan çalışmalar doğrultusunda 2010 yılı sonu itibari ile somut sonuçlara ulaşılmıştır. Valiliğimiz ve Belediyemiz başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarından tamamlananlar olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da bu çalışmalar devam edecek. Birkaç yıl içerisinde yaklaşık 10 dan fazla konağın restorasyonu tamamlanır diye ümit ediyorum.

 

 

 

Kütüphnaneler üzerine de çalışmalarınız  olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Her yıl İl ilçe ve belde halk kütüphanelerine kitap, demirbaş ve materyal desteği sağlanmakta teknolojik gelişmeler ile birlikte fiziki iyileştirilmeler yapılmakta.
2006 yılında Göksun İlçe Halk Kütüphanesi ve 2008 yılında Beyoğlu Belde Halk Kütüphanesinin hizmete açılmasının ardından 2010 yılında da Ekinözü İlçe Halk Kütüphanesi okuyucu hizmetine açıldı.

Yine önemli bir projede merhum Hafız Ali Efendinin yazma eserlerinin birkaç yıl önce yapılan künye tespit ve tasnif çalışmalarının katalogunun da bastırılmak suretiyle ilim dünyasına kazandırılması.

Kahramanmaraş’ta son yıllarda dikkat çeken gelişmelerden biri de kültürel alandaki çalışmalarınız oldu. Örneğin Devlet Tiyatroları artık Kahramanmaraş’ta da sahne alıyor. Sizce bu gelişmeler nasıl karşılandı?

Küçükdağlı; 2010 yılının en önemli kültür ve sanat projesi Mart ayında Devlet Tiyatroları’nın 51. sahnesini Kahramanmaraş’ta açması oldu. Kültür-sanat alanında şehrin gelişimine önemli katkısı olduğunu düşündüğüm bu proje vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılandı. Bunu her hafta oyunların kapalı gişe oynanmasından anlamak mümkün olup buda bize haz vermekte. Kahramanmaraş Devlet Tiyatrosunun kentin kültür ve sanat hayatına olan olumlu katkısı önümüzdeki yıllarda daha da belirginleşecek.

 

 

 

Son yıllarda uluslararası fuarlarda da Kahramanmaraş adı duyulur oldu. Bu alandaki çalışmalardan da söz eder misiniz? 

 

Küçükdağlı; Her yıl ortalama dört beş kadar uluslararası turizm fuarlarına katılıyoruz. Bu fuarlarda yer alan Kahramanmaraş standında ilimizin tanıtımı yapılıyor. 2009 yılı başında ve 2010 yılı sonunda yurt içinde katılım sağlanan uluslar arası turizm fuarlarında ödül alındı. zellikle 2007 yılından beri katıldığımız bu fuarlarda yapılan tanıtımların somut sonuçlarını almaya başladık. Buna en önemli örneklerden biri komşu ülke Suriye ile olan ilişkilerimizdir. İki ülke arasında gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretler artık bu ülkeden ilimize gelen turist sayısına da yansımış bulunuyor.

 

 

Turizm temel eğitimi sizce yeterli mi?

 

Küçükdağlı; Turizmin en önemli alt yapılarından biriside nitelikli personel istihdamıdır. Turizm sektöründe hizmet için olmazsa olmazlardan olan personellerin eğitimi amacı ile Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde 2010 yılı Aralık ayında başlattığımız turizm temel eğitimini kapsayan “Turizm Elçileri Sertifika Programı”nı gerçekleştirmemiz oldu. Yüz elli beş kişinin başvurduğu eğitim programını yaklaşık yüz kişi başarı ile tamamladı. Gerçekleştirilen eğitim çok başarılı ve faydalı oldu. Başarılı arkadaşlarımız yapılacak törenle turizm temel eğitimi üzerine Boğaziçi Üniversitesi sertifikası alacaklar.

 

 

YAPILAN ÇALIŞMALAR;

Kahramanmaraş Germanicia Antik Kenti Taban Mozaikleri

İlimiz Karamaraş mevkiinde 2007 yılı Ağustos ayında kaçak kazı sonucu bulunan taban mozaiklerinin, İzmir Efes Antik kenti ile Gaziantep Zeugma Antik Kentinde bulunan mozaiklerle büyük benzerlikler göstermesi nedeniyle, bölgenin Geç Roma/Erken Bizans Dönemi Germanicia Antik Kentine ait Yamaç Villalarının yerleşim sahası olduğu kanaatine varılmıştır. Yaklaşık 100’ün üzerinde tarihi yamaç villalarının olduğu, bunların her birinde 15–20 oda bulunduğu düşünülmekte ve taban döşemelerinin de mozaiklerle donatıldığı tahmin edilmektedir.

Mozaik tabakalarında 10 desimetrekareye düşen tessera sayısı yaklaşık olarak 15-20 tane civarındadır. Tesseraların çokluğu aynı zamanda betimlere ince detayların verilmesini sağlamıştır. Aynı döneme tarihlenen komşu şehirlerdeki örneklerle karşılaştırılırsa, Kahramanmaraş mozaiklerinin daha kaliteli olduğunu göstermektedir. Bu durum; Kahramanmaraş mozaiklerini hem kalite, hem de işçilik açısından ayrıcalıklı kılmaktadır.

(Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi)

Tescil Edilen Mahalleler;

Merkez Karamaraş Mevkiinde (Dulkadiroğlu, Bağlarbaşı, Namık Kemal ve Şeyhadil Mahalleleri) belirlenen sit haritası doğrultusunda, 2010 yılı başında Adana Koruma Kurulu tarafından 3.Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiş olup, Ayrıca Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartları da belirlenmiştir.

Alan; 146 Hektar’dır. (Toplam 1460 Dönüm)

Parsel Sayısı; 3662’dir. (%80 Dolu, %20 Boş Arsa)

(Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı Verileri.)

Nüfus Sayısı; 31275 kişidir. (31.12.2009 tarihli TÜİK verileri)

Tespit ve Tescil Edilen Parsel Sayısı;

Bu güne kadar Merkez Karamaraş mevkiinde tespit edilen toplam 21 parsel, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Kamulaştırılan Parsel Sayısı;

Bakanlığımız nezdinde başlatılan kamulaştırma çalışmaları kapsamında; 2008 yılında Bağlarbaşı Mah. 14 nolu parsel, 2009 yılında Dulkadiroğlu Mah. 4-5 nolu parseller ve 2010 yılında da Namık Kemal Mah. 6 nolu parsel Bakanlık ödeneği ile, Şeyhadil Mah. 2 nolu parsel de KMTSO ödeneği ile olmak üzere toplam 5 parsel’in kamulaştırılması tamamlanmıştır.  Ayrıca 1 parselin kamulaştırma çalışmaları devam etmekte olup, Kamulaştırma çalışmaları kapsamında; 2 parsel Bakanlığa, 2 parsel de İl Özel İdaresi’ne teklif edilmiştir.

Kazı Çalışmaları;

2009 yılında Bakanlığımız ödeneği ile kamulaştırılan Dulkadiroğlu Mahallesi 4-5 parselde bulunan evler, Bakanlık Makamının onayı ile Kasım ayı sonunda yıkılarak Aralık ayında kurtarma kazısı başlatılmıştır. 2010 yılı sonunda yapılan kazı çalışmaları neticesinde bulunan mozaik tabakası tümüyle ortaya çıkarılmıştır.

Bilimsel Kazı;

Ayrıca 2010 yılı Temmuz ayında “Antik Germanicia Kenti Taban Mozaikleri” hakkında bilimsel kazı yapılması üzerine, Arkeoloji Bölümü bulunan 44 Üniversite Rektörlüğü’ne davet yazısı çıkarılmıştır. 

KSÜ Arkeoloji Bölümü;

2010 yılı Haziran ayında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü’nden, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Arkeoloji Bölümü Açılması talep edilmiştir.

Uluslararası Türkiye Mozaik Corpus’u;

2010 yılı Haziran ayında Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi’ne “5. Uluslararası Türkiye Mozaik CORPUS”u Sempozyumu’nun Kahramanmaraş’ta düzenlenmesi için talepte bulunulmuştur. 2010 yılı Ekim ayında Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi’nin cevabi yazıları ile “5. Uluslararası Türkiye Mozaik CORPUS”u Sempozyumu’nun 2011 yılı Haziran ayı sonunda İlimizde düzenlenmesine karar verilmiştir.

 

                                                                                                                     

Seydihan Küçükdağlı
KAHRAMANMARAŞ  İl Kültür ve Turizm Müdürü

 

BİYOGRAFİ;

Aralık 1963’te Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaöğretim tahsilini memleketinde tamamlayarak Lise ve Meslek Lisesi diplomasını birlikte aldı. Haziran 1987’de Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalından Lisans Diploması ve Pedagoji Formasyon Diploması alan Küçükdağlı, KSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapmaktadır. İdari, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda öğrenci, sınıf ve okul temsilciliği yapan Küçükdağlı, on yedi yıllık eğitim-öğretim süresi içerisinde her dönem başarı belgesi alarak tüm okullarını derece ile bitirdi.


Temmuz 1987’de Milli Eğitim Bakanlığının yeterlilik sınavını kazandı. Kahramanmaraş Lisesine öğretmen olarak atandı ve Ekim 1987’de göreve başladı. 1990 yılında kurumunda “Rehberlik Servisi” oluşturarak iki yıl “Psikolojik Danışmanlık” yaptı. 1991 yılında Türkiye Voleybol Federasyonundan “Hakemlik Sertifikası” aldı. Haziran 1992’de “Eğitim Yöneticisi” olarak atandı. Ekim-Aralık 1993’te askerlik temel eğitimini tamamladı. 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığının “Eğitim Yönetimi Semineri”ne katılan Küçükdağlı, 15. Eğitim Şurası’nda görev aldı. 1995 yılında Türkiye Futbol Federasyonundan “Antrenörlük Sertifikası” aldı. 1996 yılında Kültür Bakanlığından “Osmanlıca Sertifikası” aldı. 1996 yılında Çukurova Üniversitesinden “Bilgisayar Formatörü Sertifikası” aldı. 1997 yılında Turizm Bakanlığından “Enformasyon Sertifikası” aldı. Milli Eğitim Bakanlığından 1998 yılında “MTS Sınav Eğitmenliği”, 2001 yılında da “Trafik ve Çevre Bilgisi” ile “Direksiyon Öğreticiliği” sertifikaları aldı. Türk Milli Eğitimi temel amacında ifadesini bulan ailesine, toplumuna, milletine ve ülkesine saygılı ve faydalı fertler yetiştirmek için söylem ve davranışları ile öğrencilerine örnek bir model olabilme anlayışıyla yaptığı olağanüstü çalışmaları nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir kez “Aylıkla Ödüllendirme Belgesi” ile taltif edilen ve MEB sosyal ve kültürel faaliyetleri kapsamında on bir yıl süreyle ulusal bazda “Jüri” görevi tevdi edilen Küçükdağlı, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden de dört kez “Teşekkür Belgesi” aldı. Milli Eğitim Bakanlığı personeli olarak, Kahramanmaraş-Merkez’de dört yıl Lise Öğretmenliği yaptıktan sonra on yılı Anadolu Lisesinde olmak üzere aralıksız on iki yıl Eğitim Yöneticiliği yaptı. 

İdari, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda çeşitli etkinliklerde bulunan Küçükdağlı; lisans tezinin yanı sıra, dergiler başta olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok yayında özellikle sosyal, kültürel ve sektörel konular üzerine makaleler yazmakta olup, bakanlıklar, üniversiteler, federasyonlar, valilikler ile diğer kurum ve kuruluşlar tarafından değişik tarihlerde organize edilen kurslar, seminerler ve faaliyetlerden dolayı sertifikalar, başarı belgeleri ve ödüller aldı. (Ek: Diploma-Sertifika-Başarı Belgeleri ile Takdir-Teşekkür-Temsil-Taltif ve Ödüller)

Seydihan KÜÇÜKDAĞLI; Temmuz 2003’ün sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne naklen atandı ve Ağustos 2003’ün başında İl Müdürlüğü görevine başladı. Ocak 2004’te Resmi Gazetede yayınlanan kararname ile İl Müdürü olarak atandı.

İl Müdürü olarak görev yaptığı süre zarfında kurumsal kimlik ve kamusal sorumluluk felsefesi içerisinde kültür ve turizm alanında gerçekleştirdiği tarihe ışık tutarak geleceğe yön verecek projeler, faaliyetler ve çalışmalar nedeniyle, (Ek: “Kültür ve Turizm” Faaliyet Raporu Temel Başlıkları) kültür-sanat ve turizm-tanıtım olgusunun kentin vizyonuna dâhil olmasına katkı sağlayan Küçükdağlı, Valilik Makamı tarafından dört kez “Takdirname” ile taltif edilmiş olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da yedi kez temsil için yurt dışında görevlendirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üç kez düzenlenen “İl Müdürleri Eğitim Semineri”ne katıldı. Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi tarafından halk oylaması ile düzenlenen, “Zirvedekiler 2006” anketinde “En Başarılı Bürokrat” seçildi. 2007 yılında Suriye’de yapılan Uluslararası İpek Yolu Festivali’nde “Organizasyon Sorumlusu” olarak görev aldı. 2008 yılında TRT Ankara Televizyonu tarafından hazırlanan “Kahramanlık Yolunda… Maraş” adlı Kurtuluş Belgeseline danışmanlık yaptı. 2009 yılında Ukde Yayınları tarafından hazırlanıp, Kahramanmaraş Valiliği kültür hizmeti olarak bastırılan “Maraş Meşhurları” adlı eserde adına yer verildi. Kahramanmaraş Çevre ve Kültür Derneği tarafından kültür ve turizm alanındaki başarılı çalışmaları nedeniyle 2009 yılı “Çevre ve Kültür Ödülü”ne layık görüldü. 2010 yılında Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nın “Kamu Yöneticileri Eğitim Semineri”ne katıldı. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden “Turizm Elçisi Eğitim Sertifikası” aldı. Özgür Haber Geleneksel Başarı Ödülleri–2011 kapsamında “Üstün Hizmet Onur Şilti” verildi. 2011 yılında gerçekleştirilen Kahramanmaraş Mozaiklerinin Dünya Mozaiklerindeki Yeri konulu, Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu’na başkanlık yaptı. 2012 yılında “Journal Of Mosaic Research” adlı uluslararası hakemli dergide “Kahramanmaraş Germanicia Mozaikleri” konulu makalesi yayınlandı. 2012 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından “Trafik Müfettişi” olarak atandı. 2012 yılında ABD Chicago kentinde düzenlenen Türk Festivaline katılan heyete başkanlık etti. 2012 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Eshab-ı Kehf Sempozyumu’nun “Genel Sorumluluğu”nu üstlendi. Turizm ve Otelcilik Programı ile Arkeoloji Bölümü’nün açılışına katkıları başta olmak üzere ortak çalışma kültürü çerçevesinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından üç kez “Teşekkür Belgesi” verildi.

Halen yürüttüğü İl Müdürlüğü görevinin yanı sıra il idaresi içerisinde bulunan konsey, kurul, komite ve komisyonlarda görev yapmakta olan Küçükdağlı, İl Sertifika Komisyonu Başkanı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Kent Konseyi Genel Kurul Üyesi olup, İl Denetim Komisyonunda sekiz yıl “Başkan” olarak, TFF İl Hakem Kurulunda da üç yıl “As Başkan” olarak görev yaptı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Pt. “Öğretim Görevlisi” olan Küçükdağlı, “Mesleki Deontoloji”, “Kalite Yönetim Sistemleri”, “Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları” ile “Güzel ve Etkili Konuşma” derslerini okutmakta ve kişisel gelişim, kurumsal kimlik, kamusal sorumluluk, liderlik, kalite yönetimi, takım ruhu gibi konular üzerine seminerler vermektedir. İyi derece bilgisayar, orta derece Fransızca ve Osmanlıca bilen Küçükdağlı, Eğitimci Gülsüm hanımla evli olup, Saadet Nur ve Halil Can’ın babasıdır.


seydihan@hotmail.com 

 

 

 

D İ P L O M A L A R :                                               Tarih - Yer

 

İlk Öğretim Okulu

İlkokul Diploması                                                        1974     Kahramanmaraş

Orta Öğretim Okulları

Ortaokul Diploması                                                     1977     Kahramanmaraş

Lise Diploması                                                           1981     Kahramanmaraş

Meslek Lisesi Diploması                                               1981     Kahramanmaraş

Selçuk Üniversitesi

Lisans Diploması                                                        1987     Konya

Pedagoji Diploması                                                    1987     Konya

KSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü KY ABD

Yüksek Lisans (Devam Ediyor..)                                     2013     Kahramanmaraş

 

 S E R T İ F İ K A L A R :                                           Tarih - Yer

 

Türkiye Voleybol Federasyonu

“Hakemlik” Sertifikası                                                     1991     Kahramanmaraş

Türkiye Futbol Federasyonu

“Antrenörlük” Sertifikası                                                 1995     Kahramanmaraş

“Müsabaka Gözlemciliği” Sertifikası                                   2004     Kahramanmaraş

Çukurova Üniversitesi

“Bilgisayar Formatörü” Sertifikası                                     1996     Adana

Kültür Bakanlığı

“Osmanlıca” Sertifikası                                                  1996     Kahramanmaraş

Turizm Bakanlığı

“Enformasyon” Sertifikası                                               1997     Adana

Milli Eğitim Bakanlığı

“MTS Sınavı Eğitmenlik” Sertifikası                                   1998     Kahramanmaraş

“İzci Liderlik” Sertifikası                                                  2000     Kahramanmaraş

“Trafik ve Çevre Bilgisi” Sertifikası                                    2001     Kahramanmaraş

“Direksiyon Öğreticilik” Sertifikası                                    2001     Kahramanmaraş

Boğaziçi Üniversitesi (BÜYEM)

“Turizm Elçisi Eğitimi” Sertifikası                                      2011     İstanbul

 

 B A Ş A R I B E L G E L E R İ :                                     Tarih - Yer

 

Selçuk Üniversitesi

“Klasik Türk Müziği” Başarı Belgesi                                    1987     Konya

“Türk Tasavvuf Müziği” Başarı Belgesi                               1987     Konya

Emniyet Genel Müdürlüğü

B Sınıfı Sürücü Başarı Belgesi                                          1982     Kahramanmaraş

E Sınıfı Sürücü Başarı Belgesi                                          1992     Kahramanmaraş

“Trafik Müfettişi” Başarı Belgesi                                        2012     Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler “Jüri Üyesi”                          1992     Ulusal

“Eğitim Yönetimi” Başarı Belgesi                                      1995     Bursa

Devlet Personel Başkanlığı

Kamu Yöneticileri Eğitimi” Başarı Belgesi                         2010     Hatay

 

 

 

 

T A K D İ R V E T E Ş E K K Ü R L E R :              Tarih - Yer

 

Kahramanmaraş Valiliği

Takdirname                                                      2007     Kahramanmaraş

Takdirname                                                      2007     Kahramanmaraş

Takdirname                                                      2008     Kahramanmaraş

Takdirname                                                      2010     Kahramanmaraş

 

Kahramanmaraş Valiliği

Teşekkürname                                                  2010     Kahramanmaraş

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Teşekkür Belgesi                                               1994     Kahramanmaraş

Teşekkür Belgesi                                               1995     Kahramanmaraş

Teşekkür Belgesi                                               1995     Kahramanmaraş

Teşekkür Belgesi                                               1997     Kahramanmaraş

 

Sütçü İmam Üniversitesi / KSÜ

Teşekkür Belgesi                                               2003     Kahramanmaraş

Teşekkür Belgesi                                               2005     Kahramanmaraş

Teşekkür Belgesi                                               2009     Kahramanmaraş

 

Vakıflar Bölge Müdürlüğü

Teşekkür Belgesi                                                2008     Hatay

 

A.B.D. Ankara Büyükelçiliği

Teşekkür Belgesi                                                2008     Ankara

 

T.C. Şam Büyükelçiliği / KTM

Teşekkür Belgesi                                               2008     Şam

 

İl Emniyet Müdürlüğü

Teşekkür Belgesi                                               2009     Kahramanmaraş

 

TBMM Kültür - Sanat Yayın Kurulu

Teşekkür Belgesi                                               2009     Ankara

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği

Teşekkür Belgesi                                               2009     İstanbul

 

UÜ Mozaik Araştırmaları Merkezi

Teşekkür Belgesi                                               2011     Bursa

 

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

Teşekkür Belgesi                                               2012     Hatay

 

Y U R T D I Ş I T E M S İ L G Ö R E V L E R İ :  Tarih - Yer

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı

UNESCO “Hz. Mevlana Kültür Etkinlikleri”               2007     Mısır

Uluslararası “İpek Yolu Festivali”                           2007     Suriye

ATB “Arap Tourism Bourse”                                 2008     Şam

Madrid “FITURE Turizm Fuarı”                              2009     İspanya

Dubai “Arabian Travel Market”                             2010     B.A.E.

ATB “Arap Tourism Bourse”                                 2010     Şam

Chicago Türk Festivali”                                      2012     A.B.D.

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü

Ülkelerarası Spor ve Dostluk Turnesi                    2004     Suriye

 

Kahramanmaraş Valiliği

“Turizm İşbirliği” Resmi Ziyareti                           2007     Halep

“Turizm İşbirliği” Resmi Ziyareti                           2010     İdlib     

 T A L T İ F V E Ö D Ü L L E R :                          Tarih - Yer

 

Milli Eğitim Bakanlığı

Sicil ile “Kademe Alma” Belgesi                           1995     Ankara

“Aylıkla Ödüllendirme” Belgesi                             1997     Ankara

 

Lale Eğitim ve Kültür Derneği

“Yılın Babası” Ödülü                                           2005     Kahramanmaraş

 

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi

“En Başarılı Bürokrat” Ödülü                                2007     Kahramanmaraş

 

172. Zırhlı Tugay Komutanlığı

Başarılı İşbirliği “Onur Şilti”                                  2008     Kahramanmaraş

 

Çevre ve Kültür Derneği

“Çevre ve Kültür” Ödülü                                      2009     Kahramanmaraş

 

Kahramanmaraş Özgür Haber

“Üstün Hizmet Onur Şilti”                                    2011     Kahramanmaraş

 

EMITT Turizm Fuarı

“En Etkin Promosyon” Ödülü                               2009     İstanbul

“En Etkin Promosyon” Ödülü                               2012     İstanbul

 

Travel Turkey Turizm Fuarı

“Aktif Stand” Ödülü                                           2010     İzmir

 

Yöresel Ürünler Sempozyumu

“Yöresel Ürünleri Tanıtım” Ödülü                         2012     Antalya

 

K U R S L A R V E S E M İ N E R L E R :            Tarih - Yer

 

Selçuk Üniversitesi

Hüsn-ü Hat “Rik’a Yazı” Kursu                              1987     Konya

 

Milli Eğitim Bakanlığı

Öğretim Metotları Semineri                                 1988     Tekirdağ

Bilgisayar Operatörlüğü Kursu                             1995     Kahramanmaraş

Rehberlik Hizmetleri Semineri                              1997     Kahramanmaraş

Windows NT Kursu                                           1998     Aydın

Diksiyon ve Hatiplik Semineri                              1998     Yalova

Eğitim ve Öğretim Metotları Semineri                   2000     İstanbul

İnternet Web Tasarımı Kursu                              2002     Malatya

İzcilik Ocakbaşı Kursu                                       2002     Kastamonu

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı

İl Müdürleri Semineri                                          2004     Ankara

İl Müdürleri Semineri                                          2009     Ankara

İl Müdürleri Semineri                                          2011     Ankara

 

Kahramanmaraş Valiliği/KAV

Vizyon Eğitimi Semineri                                     2009     Kahramanmaraş

 

TÜSİAD / KAL-DER

Kalite Yönetim Kongresi                                     2004     İstanbul

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dünya Türk İşadamları Kurultayı                          2006     İstanbul

 

Tarihi Kentler Birliği / ÇEKÜL

Kahramanmaraş’ın Geleceği “Yol Haritası”             2009     Kahramanmaraş

Kültürel Mirasın Evrensel Boyuta Taşınması           2010     Alanya

 

TEŞEKKÜR PLAKETİ VEREN KURUM VE KURULUŞLAR:  Tarih – Yer

           

Güreş İhtisas Kulübü                                          2005     Kahramanmaraş

Ferah Dondurma-Gıda                                        2005     Kahramanmaraş

Teknik Elemanlar Derneği                                    2006     Kahramanmaraş

Halk Ozanları Kültür Derneği                                2007     Kahramanmaraş

Hak-Sen İl Temsilciliği                                        2009     Kahramanmaraş

Ticaret Borsası Başkanlığı                                    2009     Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Eğitim Vakfı                               2009     Ankara

Expolink Fuarcılık Ltd. Şti.                                  2009     Ankara

Eshab-ı Kehf YK Derneği                                     2010     Afşin

İzmir-Kahramanmaraş Derneği                              2010     İzmir

Noya Medya-Tanıtım-Organizasyon                        2011     Kahramanmaraş

Boğaziçi Üniversitesi/EFES                                   2011     İstanbul

Aktif Fuarcılık Ltd. Şti.                                        2012     İstanbul

Afşin Belediye Başkanlığı                                     2012     Kahramanmaraş

KSÜ İlahiyat Topluluğu                                       2012     Kahramanmaraş

KASEV Derneği                                                 2013     Kahramanmaraş

 

TEŞEKKÜR MEKTUBU GÖNDEREN KURUM VE KURULUŞLAR:     Tarih - Yer

 

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu                                2004     Diyarbakır

Kahramanmaraş Kültür Derneği                           2004     Ankara

Doğal Afet Sigorta Kurumu                                2004     İstanbul

Anadolu Teknik Meslek Lisesi                             2004     Kahramanmaraş

Kafkas Kültür Derneği                                       2004     Kahramanmaraş

İstanbul Tarihi Türk Topluluğu                           2005     İstanbul

TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü                         2005     Diyarbakır

Beyoğlu Belediye Başkanlığı                                2008     Kahramanmaraş

Yemek Sanayicileri Federasyonu                          2008     İstanbul

Antalya Turist Rehberleri Odası                           2009     Antalya

Mersin Opera ve Balesi                                       2009     Mersin

İl Genel Meclisi Üyeleri Derneği                           2010     Ankara

Antalya Ticaret Borsası                                      2011     Antalya

İl Emniyet Müdürlüğü                                        2011     Kahramanmaraş

Abdullah Gül Üniversitesi                                   2012     Kayseri

 

İL İDARESİ İÇERİSİNDE GÖREV ALGIĞI KONSEY, KOMİTE VE KURULLAR:

 

İl Denetim Komisyonu (Başkan), İl Sertifika Komisyonu (Başkan), TFF İl Hakem Kurulu (As Başkan), Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Kurulu, Kent Konseyi Genel Kurulu, İl Turizm Konseyi Genel Kurulu, Turizm Altyapı Hizmet Birliği, İl Kutlama ve Tören Komitesi, Turizm Eylem Planı Komitesi, Sempozyumlar Düzenleme Kurulu ve Organizasyon Komitesi, Edebi Eserler Değerlendirme ve Basım Komitesi, İl Kültür-Sanat ve Eğitim Kurulu, İl Restorasyon Komitesi, İl Turizm Değerleri Tespit Komitesi, İl Islah Komitesi, Çevre Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu, İl Koordinasyon Kurulu, AB Danışma Kurulu, Mahalli Çevre Kurulu, İl Toprak Koruma Kurulu,  İl Sportif Turizm Kurulu, İl Kriz Kurulu, TFF İl Gözlemciler Kurulu, Bayrak-Flama İnceleme ve Tescil Kurulu, İl Yenilik Platformu, Kentlilik Bilinci Oluşturma Kurulu, İlçeler Değerlendirme Kurulu.

 

 

 

Okunma Sayısı: 16439

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İLE ROPÖRTAJ - RESİMLER

Yorumlar
ELİF İSPİR
sayın müdürüm yapmış olduğunuz hizmetleri çok beğendik ve göstermiş olduğunuz bu başarıdan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz hizmetlerinizin ve üstün başarılarınızın devamını bekliyoruzz allah daima yolunuzu açık etsin kendinize iyi bakın SAYGILARIMLA...
ali değirmenci
Sayın Seydi Bey memleketemize göstermiş oldugunuz hizmeden dolayı teşekkürlerimi iletir saygılarımı sunarım..allahım yapacagınız işler için kolaylıklar saglasın allaha emanet olun..
Çalışkan Şaban
Sayın Seydihan Küçükdağlı'ya son yıllarda Kahramanmaraş'ımıza yapmış olduğu kültür, turizm ve tanıtım hizmetlerinden dolayı memleketim ve milletim adına sonsuz teşekküler ediyoruz.. ufkun ve yolun açık olsun..
Merve Asıleren
Sayın Müdürüm sizi çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim.Rabbimden dileğim sizin gibi hizmeti bu kadar içten ve gönülden yapan insanlarımızı başımızdan eksik etmesin.Hep var olun...Saygılar sunarız...
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker