web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İLE ROPÖRTAJ
BARTIN'DA 17 YIL MEHMET ALTAŞ

TURİZMDE SON NOKTA ROPÖRTAJ:  Derya Duysak

TURİZMDE SON NOKTA  olarak  ilk  yayınımızda  Bartın İl Kültür Turizm Müdürümüz  Sn. Mehmet Altaş bey’i konuk ettik. Tekirdağ’a tayininden önce bize Bartın’daki 17 yılının nasıl geçtiğini anlattı. Keyifli bir sohbeti kendisi ile tayini çıktığını öğrendiğimiz zaman,  EMITT  Fuarında gerçekleştirdik.

Kaç yıldır Bartın’da görev yapıyorsunuz?

M.Altaş:  “Bartın’a 29 Eylül 1992 tarihinde geldim. Bartın yeni İl olmuştu. Bende Kurucu İl Kültür Müdürü olarak göreve başladım Geriye dönüp baktığımızda 17 yılı geçkin bir süre görev yapmışız.”

Görev yaptığınız sürede kimlerle çalıştınız?

M.Altaş: “17 Yıllık görev sürem içerisinde Bartın’ın İl oluşundan itibaren Yavuz Erkmen, İsmet Tabaş, Fatih Eryılmaz, Ali Güngör, Halil Işık, İsa Küçük Valilerimizle çalışma olanağı buldum. Ve değerli bakanlarımız; Fikri Sağlar,  Timuçin Savaş,  İsmail Cem, Ercan Karakaş, İsmail Kahraman, Agah Oktay Güner İstemihan Talay, Hüseyin Çelik, Erkan Mumcu, Attila Koç ve Ertuğrul Günay.  Hepside birbirinden değerli, İl Müdürü olarak bizlere yol gösteren, birikimleri ile katkıda bulunan ve çalışmalarımıza destek olan yöneticilerimiz idiler. Hepsine teşekkür ediyorum. “

17 yıllık görev süreniz içerisinde görev alanlarınızda ne gibi çalışmalar yaptınız.?

M.Altaş: “Bartın İlinde 17 yıllık görev sürem içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli yatırımları oldu. Bunları; Yatırımlar, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler ve tanıtım faaliyetleri olarak tanımlamak mümkündür.”

“Yatırımlarımıza baktığımızda; 6 Ağustos 1993 yılında Kültür Merkezimizin temeli atıldı. Projesinde 400 kişilik bir çok amaçlı salon, 150 kişilik ikinci bir salon, sergi salonları, Kütüphane, Resim Heykel Atölyeleri İdari Bölümlerden oluşan bölgemizin en büyük Kültür Merkezi kompleksidir. Çeşitli nedenler ile inşaatı uzun sürdü. Ancak 2009 yılında bitimine, anahtar teslimi yapılan ihalesi nedeniyle inşaat uygulaması son aşamaya gelmiştir. 2011 yılının ortalarında inşaatın biteceğini ve hizmete açılacağını tahmin ediyorum. Bittiğinde İlimizin Sosyal Kültürel alanda önemli bir ihtiyacını giderecektir. Ayrıca Turizmin çeşitlendirilmesi adına özellikle Kongre Turizminin önemli bir ayağı olacaktır.

Kırtepe Mahallesi İstiklal Okulu yanında Santral Sokakta bulunan Eski Kilise binası Bakanlığımız Kültür Merkezleri Dairesi Başkanlığı tarafından restore edilerek 1995 yılının Ekim ayında o dönemki Sanayi ve Ticaret Bakanımız Hasan Akyol tarafından hizmete açıldı. İçinde 127 koltuk kapasiteli bir salon ve girişte sergi salonu mevcut.

 

 

Amasra Küçük Liman, Büyük Liman, Ön Kale çevre düzeni ve ışıklandırmaları yapıldı.

Amasra Kale içinde bulunan Kilise Mescidi restore edildi, Kültür Evine dönüştürüldü.

Amasra Müzesi teşhir, tanzim ve bahçe düzenlemesi yapıldı.

Bedesten restorasyonuna başlandı.

Bartın Hacı Arif Kaptan Şadırvanı restore edildi.

Bartın Hamam Sokakta bulunan Sıra Evlerin çatı ve cephe restorasyonu yapıldı.

Kırtepe Mahallesi Asma Caddesi Kuyulu sokakta bulunan tarihi Sideler evi restore edilerek   hizmet binası yapıldı.

Ulukaya şelalesi ışıklandırılması yapıldı.

Ulus Kütüphane binası yapıldı ve hizmete açıldı

Ulus Cumhuriyet Meydanında bulunan Kocagöz Konağı kamulaştırılarak restorasyonuna başlandı. Resterasyonu hala devam etmekte.

Sosyal ve Kültürel faaliyetlerimiz ise;  Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren Kültür Evi bünyesinde amatör tiyatro çalışmaları başlatılarak, 1992 yılında Bartın Bölge Tiyatrosu kuruldu.

1993’de Bartın Tiyatro Festivali Başlatıldı.

Bartın Geleneksel El sanatları ”TEL KIRMA” Uluslar Arası El Sanatları Fuarlarına taşınarak tanıtımı yapıldı.

Geleneksel El Sanatımız Tel Kırmanın Dösim Satış Mağazalarında satışı sağlandı.

Müdürlüğümüze bağlı Kültür Evi Bünyesinde 7-15 yaş çocuklara Yaratıcı Drama, Tiyatro, Bale, Gitar, Keman, Mandolin kursları açıldı.

İl Halk Kütüphanesi kuruldu. Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Kırtepe Mahallesindeki binasına taşındı. Binanın resterasyonu yapıldı. Bünyesinde sergi salonu oluşturuldu. Bugün itibarı ile yaklaşık onsekiz bin kitaptan oluşan koleksiyona ulaşıldı. Ayrıca internet merkezi ve okuyucu salonları. Çocuk bölümü oluşturuldu.

Bartın Bölge tiyatrosu ile Ulusal düzeyde düzenlenen festivallere katılındı.

Bartın’da sinemaların kapalı olduğu dönemlerde; Bakanlığımız Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteği sağlanarak sinema günleri düzenlendi. İlgi görmesi üzerine de Warner Bros ve Özen Film Şirketlerinin desteği ile sinema günlerine vizyon filmler ile devam edildi. Bu etkinlikler sonucunda kapalı olun Alpaslan Dervişoğlu Sineması kendini yenileyerek tekrar açıldı. Bugün üç salon ile gösterimlerini sürdürmektedir.

Özellikle Kırsal kesimde eğitim-öğretim gören İlköğretim okulu öğrenicilerimize İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile sinema gösterimleri ve çocuk tiyatrosu temsilleri yapıldı.

Bölge Tiyatromuz ile İlçelerimiz, beldelerimiz ve çevre illerimize turneler düzenlendi.

Belgesel Sinemacılar Birliği ile birlikte Kültür Evi bünyesinde “BELGESEL SİNEMA GÜNLERİ” düzenlendi.geleneksel hale getirildi.

Ankara Edebiyatçılar Derneği ile “Öykü ve Şiir Günleri” düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çok Sesli Müzik Korosu, Klasik Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu İlimize davet edilerek halka açık konserler vermesi sağlandı.

Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi oyunları İlimize turne yaparak temsiller verdi.

Opera Sanatçıları ile Kültür Evi bünyesinde sanat konserleri yapıldı.

Avrupa Birliği Türkiye Temsilciliği işbirliği ile Uluslar arası üne sahip İspanyol Gitar Sanatçısı Garcio Moreno’nun İlimizde Marmara Depremzedelerine yardım konseri yapıldı.

Ulus Doğa Festivali, Kozcağız Çevre Kültür ve Sanat Festivali, Kurucaşile Ahşap Yat ve Tekne Festivali’n başlatılması ve geleneksel hale getirilerek sürdürülmesine destek verildi.

Bartın Çilek ve Kültür Sanat ve Turizm Festivalinin düzenlenmesine katkıda bulunuldu.
Festival etkinlikler kapsamında Fotoğraf yarışması, Sergiler, Tiyatro temsili, Bakanlığımız Sanatçılarının etkinlikler kapsamında konserler vermesi sağlandı.

Dünyada dört oktavlık sesi ile sayılı sanatçılar arasında yer alan Bakanlığımız Sanatçısı Yıldız İBRAHİMOVA ile ilimizde halka açık konserler verildi.

Safranbolu’da düzenlenen Lezzetler Şenliğine katılındı.  Bunların yanında Bartın İlimize ait  tanıtım faaliyetlerimiz yapıldı. “

Bartın’da görev yaptığınız dönemde unutamadığınız bir anınız var mı.?

M.Altaş: “Bartın İlinde 17 yıllık görev süremde tabiî ki unutamadığı bir çok anım var. Bunları saymakla bitirmek mümkün değildir. Bir tanesini burada ifade etmek isterim. Bartın İline ilk atandığımda;, Eşimle birlikte İlimize geldim. Bartın yeni il olmuş. Kültür Müdürlüğü’nün yerini soruyorum. Kimse bilmiyor. Yaklaşık olarak 20 kişiye sordum. Sonra beni İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Kültür Şubesine götürdüler. Oradan ilgili arkadaşlar yardımcı oldular. Şimdiki Mavi dünya restoranın bulunduğu binanın üst katında Bartın Şoför kursunun yanındaki bir odaya girdim. Orda beni Sanayi ve Ticaret Müdürü Mehmet Bayrak ve daha sonra ki yıllarda Turizm Bakanlığı ile birlikte birleşmemizde birlikte çalıştığımız Şube Müdürü Reşat Kahramanoğlu karşıladı. Bir oda. Bir masa. Bir daktilo. Personel yok. Evrak dolabı yok. Evrakla mukavaa kutularda. Üç Müdürlük Bir arada. İl Kültür Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü ve Turizm Müdürlüğü.. Sabah kim erken davranırsa masa ve daktilo onun. Sonra size sıra gelecek ve işlerinizi yapacaksınız. Manzara bu idi. Bartın İlinin kuruluşu ve İl Müdürlüğümüzün kurulması böyle koşullarda başladı. Oralardan bugünlere geldik. ….”

Tayininiz Tekirdağ İline çıktı. Yakın bir zamanda Bartın’dan ayrılacaksınız. Bu bağlamda söylemek istedikleriniz var mı.?

M.Altaş: “Bartın İlinde dolu dolu 17 yılım geçti. İlkleri yaşadık. Tabii önemli deneyimleri geçirdik. Birikimlerimiz oluştu. 17 yıllık kurumsal çalışmalarımda, sosyal ve kültürel faaliyetlerin düzenlenmesinde, İl içi , İl dışı temsil, tanıtma görevlerimizin sürdürülmesinde Bartın Halkından, Sivil Toplum Örgütlerinden, Meslek Odalarından, Siyasi Partilerimizin yöneticilerinden, Belediye Başkanlarımızdan, Milletvekillerimizden, Birlikte görev yaptığımız Valilerimizden sıcak ilgi ve destekler gördük. Hepsine minnet, şükran borçluyum. Teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.”                                                                                 

Son olarak belirtmek istediğiniz şeyler nelerdir.

M.Altaş: İlimizi tanıtmak üzere her yıl İzmir ‘de düzenlenen Travel Turkey ve İstanbul’da düzenlenen EMITT Fuarına katılım gerçekleştirmekteyiz. Söz konusu fuarlarda İlimizin kültürel değerlerini yansıtmak üzere patent tescil işlemi gerçekleşen Tel Kırma gibi el işi ürünlerin yanında yöremize has Çöven Ekmeği, Beyaz Baklava gibi Bartın Mutfağı’nı yansıtan ürünleri sergilemekteyiz. Ayrıca ışıklı panolarımızla İlimizin doğal ve tarihi güzelliklerini yansıtmaktayız. Afiş, broşür, CD gibi tanıtım materyalleri ile yüzlerce ziyaretçiye ulaşmaktayız.

Bartın insanı yerli ve yabancı tüm ziyaretçilere karşı sıcak ve yardımseverdir. Bugüne kadar Bartın’a gelmeyen herkesi birbirinden güzel doğal, tarihi, kültürel zenginliklerimizi görmeleri için İlimize davet ediyoruz.

Yeni  bir görev için Ülkemizin başka bir iline gidiyorum. Ancak Bartın iline hizmetlerin elbette devam edecektir. Bundan sonrada Bartın İlinin bir hem şehrisi olarak bir tanıtım elçisi olacağımın bilinmesini isterim.”

 Bizde Mehmet Altaş bey’e güzel sohbeti için  teşekkür ediyoruz ve yeni görevinde daha bir çok başarılı çalışmalara imza atacağına inanıyoruz.

Okunma Sayısı: 4263

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İLE ROPÖRTAJ - RESİMLER

Yorumlar
mustafa karabıyık
HEY GİDİ MEHMET ALTAŞ SENİ ÇOK ARIYORUZ. İLDE FAALİYETLER AZALDI. TABİ Kİ BİLENE VE TAKDİR EDENE. GÖRÜŞMEK NASİP OLUR İNŞAALLAH...
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker