web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Perge Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası’nın Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de ayrıca yer almakta.
PERGE ANTİK KENTİ TÜM İHTİŞAMINI GÖZLER ÖNÜNE SERECEK
EKOL KENT PERGE, 2018 YILINI PERGE YILI OLARAK KUTLAMAYA HAZIRLANIYOR

Mimari yapısının yanı sıra heykel buluntularının mükemmelliğiyle de heykeltıraşlık konusunda ekol kent olarak kabul edilen Perge, 2018 yılını Perge yılı olarak kutlamaya hazırlanıyor.

Kusursuz şehir planı ile döneminin en ihtişamlı kentlerinden biri olarak gösterilen Perge, tarih öncesi dönemlere kadar uzanan yapısıyla Pamfhilya Bölgesi’nin en önemli antik kentlerinden birini oluşturmaktadır.

Helenistik dönem boyunca eski dünya içerisindeki en zengin şehirler arasında gösterilen kent, Romadöneminin en önemli yerlerinden biri olup, Antalya’nın 18 kilometre doğusunda, Aksu sınırları içerinde yer alır.

M.Ö 5000 yılına kadar uzanan tarihi süreci içerisinde; Lidyalılar başta olmak üzere Persler, Makedonyalılar, Helenler ve Romalılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda ünlü matematikçi Apollonius’un da memleketi olarak kabul edilmektedir.

Mimari yapısının yanı sıra heykel buluntularının mükemmelliğiyle de heykeltıraşlık konusunda ekol olarak kabul edilen Perge’de 1946 yılında başlayan kazı çalışmalarıyla birlikte bugüne kadar 100’ün üzerinde heykel bulunmuştur. Dünyada bütün olarak ele geçirilen tek heykel özelliğine sahip imparator Caracalla ve at heykelinin yanı sıra restorasyonu tamamlanan heykellerden 24 tanesi ise halen Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Müze, kazılardan çıkartılan önemli heykel kalıntılarıyla dünyanın en zengin Roma dönemi heykel müzelerinden biri olması özelliğiyle de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Bu bağlamda; birbirinden göz alıcı antik kentleri ayrı konu ve hikayelerle dünyaya duyurmaya hazırlanan Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Perge Antik Kenti’ni 2018’de ‘Perge Yılı’ olarak ilan etmiştir.

Perge Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası’nın Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de ayrıca yer almaktadır.

 

Okunma Sayısı: 476

Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker