web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
“Tadında Anadolu” Önemli Bir Girişim

Ticari yolların (İpekyolu, Kral yolu, Baharat Yolu)kavşağı olan Anadolu Yarımadası yol boyu tesisleri konusunda da dünyaya örnek olacak yapılara ve geleneklere sahiptir. Bu Yöresel ürünlerin uzaklardan gelen kervanlara sunulduğu, aynı zamanda birer iletişim ve kültür merkezi olan Kervansaraylardan, Menzil Hanlara (Menzilgah) ulaşan bir süreçtir. Günümüzün ulaşım yapısı da bu gelişime ayak uydurmuş ve hava alanları birer çekim merkezi haline gelmeye başlamıştır.

 

 

İpekyolu’nun Tanıtımdaki Çekim Gücü Devam Ediyor

Eskiden bir günlük yolu ifade eden menzil kavramı (Ankara-Eskişehir arası 6 menzil) yerini 100 saatlik yolu 100 dakikaya indiren hava ulaşımına bıraktığında, varış noktaları da kendilerini büyük hızla yenilediler. Havaalanlarının kentin ve yörenin yaşam ve ekonomi merkezi haline gelmesini öngören projeler üretilirken mimari tarzları kadar içerdikleri ünitelerin de yöreye uyumu dikkate alınmaya başladı.

Faruk N.Çamlıbel’in Han Duvarlarında anlattığı trenle geçerken düşlediği Kervansaray’ların, menzile varınca atlarını çektikleri hanların yerini kentle bütünleşen Havaalanları alıyor. Bu alanda öncü ve örnek bir model oluşturan ve dünya çapında bir marka olan TAV Havaalanı İşletmeleri kenti ve havaalanını birbirinin içinde gören (City in Airport, Airport in city) kavramını aşarak ülkeyi havaalanının içine toplamaktadır. Değişik modelleri aynı marka altında sunabilmenin gücü, tanıtım açısından ülke adına da katkılar getirmektedir.

 

 

Tüm Havalimanlarında Anadolu Mutfağı Sunulmalı

Ankara Esenboğa (Anadolu) Havaalanında “Tadında Anadolu” adıyla yeni oluşturulan üniteyi gördüğümüzde Anadolu Markasının derinliğini, bir çatı marka değeri olarak zenginliğini bir kez daha yaşamış olduk. Bu bölüm, Anadolu Jet’in uçtuğu her noktadan taşıdığı özgün, kaliteli ürünlerin sergilendiği satış birimi ve bu ürünlerden yapılan nefis yemeklerin BTA’nın mükemmel bir servis anlayışı ve uygun fiyatlarla sunduğu lokantadan oluşuyor. Gümüşhane’nin Kömesi, Pervari’nin Balı, Sivas’ın Bez Sucuğu zengin ürün yelpazesi içinde sayabildiğimiz bir kaçı. Burada yolculuk öncesi yemek ve hediye ihtiyacının karşılanabileceği bir anlayış hakim.17 çeşit baharattan yapılan Osmanlı Şerbetini tatmak ve yolculuğunuza günün yorgunluğundan kurtulmuş olarak başlamak için 108 numaralı çıkış kapısının yanındaki bu mekana uğramak gerekiyor.

 

 

Bta İşletmeleri Tanıtım İçin Önemli Merkezler Haline Geldi

Kervansaray’larda konaklayanlara sunulan yerel ürünler, han duvarlarına yazılan, oralardaki sohbetlerde paylaşılan anılarla birlikte bir handan diğerine kervanlarla taşınmıştır. Kaynağı Anadolu olan modelin diğer havaalanlarında yaygınlaşması yöresel ürünleri üretim ve sunuş (içerik, paketleme ve taşınabilirlik gibi) anlamında yeniliklere hazırlarken; satın alınan ürünlerin ülke, dünya çapında tanınmasına katkıda bulunacaktır. Ayrıca, Mutfakların Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının başladığı bu dönemde yaratıcılık, özgünlük, profesyonellik anlamında katkı sağlayacak oluşumlar kapsamında yer alması gereken özgün üretimler arasında değerlendirilebilir.

TAV ve BTA’nın uluslararası alanda sahip olduğu seçkin yeri, tanıtımın Anadolu mutfağından başlaması tezinin dünyanın gündemine taşınması açısından ihmal edilemeyecek bir imkan olarak görüyorum. .

 

Seçim AYDIN                                                                                                                

TÜROFED İkinci Başkanı                                                                                                
ATİD Başkanı

Okunma Sayısı: 4549

Yorumlar
SEFER KÖSELİİ
COK GUZEL PROJE
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker