web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
ITB Berlin Turizm Borsası

Gelen yılın turizm kararlarının; gelecek yılların eğilim ve gelişimlerinin belirlenmesi nedeniyle Borsa olarak anılan bir etkinlik olan Berlin Turizm Borsası (ITB) sona erdi. ITB Berlin Turizm Borsası 50 yıla yaklaşan hayatında ülkeler için her zaman bir prestij ve üst düzey görüşme ortamı olmuştur. Türkiye’nin ödüller almaya alışkın olduğu ITB’de,  2013’de de bu geleneğin bozulmadığını büyük bir memnuniyetle öğrendik.
Memnuniyet duyduğumuz bir başka konu ise Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in turizmde Anadolu’nun ve Kültürün önemini ortaya koyan ve bu anlamda tur operatörlerine gerçek, yapıcı ve karşılıklı katkılarla desteklenen çağrılarda bulunan demeçleri oldu. Karun hazinelerinin en kıymetli parçası olan Kanatlı Deniz Atı Broşu’nun da; Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başlanmasını Bakanın Ankara’nın önemini ortaya koyan bir mesajı olarak değerlendiriyorum.

Kitle Turizmi İle Boy Ölçüşecek

Bakan Ömer Çelik’in demeçlerinde yer verdiği Almanya pazarından olan artış beklentilerine, Anadolu ve Ankara’nın dahil edileceği programlarının önemli katkıları olacaktır. Hedef verilirken kaynakta esaslı temellerin olduğuna ve bunun Anadolu’nun 12 bin yıl öncesine dayanan tarih, sanat, kültür ve bilim zenginliğine dayandığına işaret edilmiş olması yanında Anadolu’da kitle turizmi ile boy ölçüşecek bir potansiyelin varlığına da dikkat çekilmiş oldu. Bu aynı zamanda Anadolu’da yapılan ulaşım ve turizm yatırımlarına olan güvenin de bir ifadesi olarak değerlendirilmelidir. 2000 yılında yapılan ITB esnasında da aynı yönde verilen güvenle bugünkü değerlere ulaşan turizm sektörünün yatırırım ve işletmecileri de kendilerine tanınan bu güvenin ve hedefin gerçekleşmesinde her zaman olduğu gibi etkin ve katılımcı olacaklardır.

Dünya Basınının İlgisi

Değinmek istediğim bir konu da, ITB sırasında verilen mesajların ve demeçlerin tüm dünyadan 6 bin civarında medya mensubu tarafından izlenen bir özelliğe sahip olmlarıdır. ITB Basın merkezine bırakılan bildiriler özenle okunmakta; Almanya’daki turizm medyasının objektif değerlendirmeleri, diğer ülkelerde de aynı ciddiyetle yorumlanmaktadır.

Beklenen gelişmelerle uyumlu çalışmalar ve hazırlıklar Ankara Ticaret Odası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Anadolu Kültür ve Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları bünyesinde bilgi, tanıtım ve örgütlenmeler şeklinde sürdürülüyor. Ankara’yı varış ve ayrılış noktası olarak 2013 yılı programlarına alan tur operatörlerinin gelecek yıllarda daha artacağı beklentisinin bir hayal olmayacağını düşünmeye başladık.

Hayallerimizi İlkbaharın müjdecisi cemrelerin sevinci ile paylaşırken Gölbaşı’ndaki Sevgi Çiçeklerinin Başkentin anlamına çok yakışan bir izlenim oluşturacağı ve sembol olacağı yolundaki çağrımı tekrarlamak istiyorum. Aynı zamanda evlerimizi, bahçelerimizi ve yaşadığımız ortamları çiçeklerin güzellikleri ve renk dünyası ile şenlendirelim.

 

Seçim AYDIN
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 6788

Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker