web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
… ŞAH’ mı ? MAT’ mı ?

Sevgili Okurlarımız,

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Uzun süren bir aradan sonar tekrar sizinle bir araya gelmenin gururu içindeyim. Öncelikle neden ara verdiğimi merak edenler vardır. Kısaca merakınızı gidereyim.

Yazma işi sanattır,
Yazmak üretmektir,
Yazmak emektir,
Yazmak bilgidir,
Ama yazmak ASLA ALINTI değildir.
Yani COPY = PASTE olmamalıdır.

Herhalde cevabım yeteri kadar alınmıştır.

Gelelim  yeni  yazı dizimize bildiğiniz üzere bir çok arkadaşımız buradan sağlık konsepti adı altındaki yazı dizimizde konseptin ne olduğunu çeşitli formül ve makaleleri ile bilgi sahibi olmuştu.

Şimdi ülkemize turist neden gelmiyor? neden turizm yok? sorunun en başına yatan bir sorunu paylaşmak istiyorum.

Yabancı sermaye durum hemen tepki vermeyin. Yabancı sermaye de kastım İsim hakkıyla ülkemize girmeye çalışan ve pastayı toplayan yurt dışında hizmetleri tam yansıtamama ülkemizde ismiyle pastaya ortak olan sermayeleri inceleyeceğiz….

Mesleğe 1990 lı yıllarda başladığımda Turizmde yeni bir furya başlamıştı.( Her şey dahil ) ve ben ülkemizde sayılı turizmci de yetiştiren ayrıca her şey dahil konseptin Türkiye ye getirilmesinde öncü olan bir kulüp oteller zincirinde görev alma ve akabinde eğitilme şansına sahip olmuştum. İsmimi söylememe gerek yok,

Turizmde profesyonel olarak hizmet veren tüm arkadaşlarımız bu kulüp otellerini bilir. Ama yine öncülerine teşekkür etmek istiyorum. ( Sn. Cem Kınay  Beyefendi, Sn. Hakkı Ülkü Beyefendi sizlere şükranlarımı sunuyorum. )

O zamanlar çok farklı çok sistematik akabinde çok basit kontrol mekanizması olan bu konseptte ülke turizmine çok güzel hava estirmiş ve çığ gibi büyümeye başlamıştı.

Antalya da özellikle Kundu bölgesi otellerinin öncülüğünde de farklı çeşitleriyle konsept turizm endüstrisine oturmaya başlamıştır. ( Burada da teşekkür etmemiz gerekiyor, ( Sn. Tayfun Turanlıoğlu, Sn. Birol Kaymas, Sn. Vedat Yalçin, ),

Bilindiği üzere Akdeniz, Ege bölgesi dahil çoğunlukla tüm tesisler bu konsept ile faaliyetini devam etmektedir. Biz zaten bunları biliyoruz dediğinizi duyuyor gibiyim. Ama farkında mısınız şu an bu konsept her konuda can çekişiyor. Kendini yenileyemiyor, her şeyden önemlisi yeni konsept türetmiyor. Neden, çünkü sektör doydu.. Pay olan pastada ki kar marjı da giderek azaldı ve bu istihdama yansımakta.

2000 li yıllarda meslekte git gide tecrübeleniyor, akabinde bir değişim yapmam gerektiği önüme hep ön planda çıkıyordu ve nihayetinde kararımı verdim ve şehir değişikliğiyle mesleğime devam ettim. Orda gördüğüm ilk izlenim bizim öğrendiğimiz turizm öyle anlatıldığı gibi değil bunun bir de ciddi kar marjı o lan ve her şey dahil konseptten uzak , maliyetlerin kontrol altında olup daha fazla hizmet üreten, daha çok aktif satışa yönelik, daha fazla kimliği ön plana çıkaran her şeyden önemlisi monoton olmayan bir konsept ve bitmeyecek turizm var oldukça devam edecek HB ( yarım pansiyon ) konsept ile tanıştım. Zevkli her geçen gün sürprizi olan, üretici çok fazla kurulmuş operasyona ihtiyaç duymayan bir pansiyon ve konaklama şekli. Akabinde kendisine bağlı Pazar kollarınla da bütünleşen pansiyon şekli yanı toplantı, kongre ( MICE ) diye adlandırdığımız kollardan bahsediyorum.

Tabi zamanla sektörde tecrübelerim arttıkça farklı konaklama şekli, farklı konseptler, farklı Pazar kanalları ile kendimi yurt içi ve yurt dışında da geliştirerek. Daha da bir işin ehli olmaya başladım.
( Burada tevazü ediyorum )
Bütün  bunlar olurken turizm endüstrisi ve turizm sezonlarındaki dalgalanmalar, sorunlar, problemler, konum ve makamlarımız paralelinde görev ve sorumluluklarımız arasında oldu.

Her sene turizmin ikiye bölünmesi,
Yazın çalış kışın otur monotonluğu,
İş güvencelerinin sağlanamaması,
Kontrolsüzce büyüyen bir pazar,
Adeta yatak deposuna dönen turizm tesisleri,
Bilgisizce ve destek almadan yapılan yatırımlar,

Yönetici arkadaşların çoğunun operasyonel bir konjüktür de yetişmesi, İşin Nitelik ve Niceliksel analiz yapmakta bilimsel bazda fazla tecrübelenmesi….vs gibi sorunlar.
Sorunların kökenine inersek sebep;

Ucuz maliyet,
Ucuz fiyat ve
Ucuz bakış açısı.
Ucuz bir kartelleşme… cevap hazır.

Akabinde sektöre yansıması.( Burada ucuz kelimesi olduğundan farklı görünen anlamında değil finans birimi olarak kullanılmıştır ).

Peki çözüm neydi diyorsunuz…

Basit bilenler bilir ŞAH ve MAT..Nasıl mı yani cevap bir sonraki yazı dizimizde.

 

Hepinize Sevgiler, Selamlar,

Emin BERK

 

 

Okunma Sayısı: 7583

Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker